To je nehoráznost! Zkušený novinář o špinicí akci Dienstbiera a týdeníku

20. 2. 2013 17:33

Dát státnímu zastupitelství podnět namířený proti politickému protivníkovi a zároveň se postarat o to, aby se tato informace objevila ve sdělovacích prostředcích, může dotčeného poškodit, i když se podání ukáže jako neodůvodněné. Za strašnou podpásovku to považuje mediální odborník Jiří Balvín, podle něhož se takto dají skandalizovat nepohodlné osoby.

To je nehoráznost! Zkušený novinář o špinicí akci Dienstbiera a týdeníku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Keller byl kmotrem knihy kandidáta na prezidenta Jiřího Dienstbiera
reklama

Protikorupční policie spolu se státním zastupitelstvím začala zjišťovat, jaké peníze stojí za vznikem Strany práv občanů – Zemanovci a z čeho byla financována její volební kampaň v roce 2010. Tuto informaci přinesl týdeník Respekt a článek opatřil bombastickým titulkem „Platil Zemanovce Topolánek s Dalíkem?“ Důvodem pro konání orgánů činných v trestním řízení je podnět, který státnímu zastupitelství podal den před druhým kolem prezidentské volby senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Neúspěšného prezidentského kandidáta k tomuto kroku přimělo, když se k němu dostal mail odeslaný 16. listopadu 2010 z e-mailové adresy Zdeňka Zbytka, jednoho ze zakladatelů SPOZ a někdejšího šéfa její jihočeské organizace. V něm se píše, že stranu ovládl lobbista Miroslav Šlouf pomocí černých peněz. Mělo se jednat o 30 milionů korun, které dali straně sponzoři ODS, aby založením Zemanovy levicové strany oslabili ČSSD a zároveň se odvděčili Šloufovi za dva přeběhlíky Michala Pohanku a Miloše Melčáka, kteří umožnili existenci Topolánkovy vlády.

Skandalizovat někoho pouhým podnětem státnímu zastupitelství je podpásovka

Údajný odesilatel Zdeněk Zbytek ale autorství dopisu popírá a tvrdí, že musí jít o plagiát. Respekt získal tento e-mail od člena širšího vedení ČSSD. Všem členům grémia jej rozdal místopředseda Jiří Dienstbier. „Ano, informoval jsem grémium strany a kromě toho jsem s tímto dopisem jako občan udělal jedinou možnou věc – poslal jsem ho jako podnět státnímu zastupitelství. Jedině orgány činné v trestním řízení mohou zjistit, zda jsou informace v dopise pravdivé, a případně prověřit financování té strany,“ vysvětlil senátor své pohnutky Respektu.

„To je šílené skandalizovat někoho už v momentě podání nějakého podnětu k šetření. To jsou strašné podpásovky a v médiích by se to mělo objevovat až v době, kdy orgány činné v trestním řízení v té věci k něčemu dospějí, a ne už při podání podnětu. Je to hodně poškozující, a to vlastně ještě dříve, než se tím někdo začal zabývat,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Balvín, bývalý ředitel České televize.

Ujme se rčení „Na každém šprochu pravdy trochu“

Zároveň poukazuje na to, že podnět ještě o ničem nevypovídá, že ho může kdokoli podat k čemukoli a když se medializuje už samotné podání, tak se ujme rčení „Na každém šprochu pravdy trochu“. „Já to považuji za nehoráznost, že se už jen samotné podání podnětu zveřejňuje, když může během několika dní dojít k tomu, že to státní zastupitelství smete ze stolu jako neodůvodněné, že se tím zabývat nebude, ale na tom, proti komu podnět směřoval, už stín podezření ulpí navždy,“ upozorňuje Jiří Balvín.

Ani lektor komerčních komunikací z Vysoké školy ekonomické a bývalý ředitel Asociace reklamních agentur Jiří Mikeš si nemyslí, že to je ze strany sdělovacích prostředků správný postup. „Přijatelné by bylo, aby média vyčkala, jak se bude šetření podnětu vyvíjet. Ale vzhledem k bulvarizaci sdělovacích prostředků to už ani nepřekvapuje, že zveřejňují zprávy i v této fázi, kdy mohou napadenou stranu výrazně poškodit,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Jiří Mikeš.

S podnětem přišel ten, kdo v prezidentské volbě dostal na frak

Média se v takovémto případě stávají nástrojem zákulisního boje. „Respekt svého času patřil panu Schwarzenbergovi, takže se nelze divit, že i teď je protizemanovsky zaměřen. I pouhý podnět na státní zastupitelství se dá použít ke skandalizaci nastupujícího prezidenta. A to, že s podnětem přišel pan Dienstbier, který dostal v prezidentské volbě na frak, myslím, neměl zapotřebí,“ poznamenává Jiří Mikeš.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Podle mediálního odborníka to může zvětšit nedůvěru Miloše Zemana k sociální demokracii, která ho zradila už v minulosti. „Navíc mi přijde až moc účelové tvrdit bez jakýchkoli důkazů, že Topolánek s Dalíkem by sháněli pro SPOZ peníze, to mi přijde až absurdní. Pokud by k tomu opravdu došlo, bylo by to hodně nelichotivé svědectví o české politice,“ dodává Jiří Mikeš.

Média vede k takovým sdělením touha být první, ale i někoho poškodit

O důvodech, proč média o pouhém podnětu státnímu zastupitelství informují, se dá pouze spekulovat. „Příčiny mohou být dvě. Jednak nedočkavost, my jsme první, máme tu informaci, tak se s ní pochlubíme, i když o ničem nevypovídá. A druhou je vykreslení někoho nepohodlného v nepříznivém světle. V tomto případě víme, jak je zaměřený Respekt, který během prezidentské volby bojoval proti Miloši Zemanovi. Pak je jisté, že když takové informace dostane, navíc způsobem, že jsou k němu cíleně směřovány, tak je zveřejní,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz Jiří Balvín.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Oslovení právníci potvrzují, že podnět je jen prvním stupněm, který nemusí vůbec nic znamenat. Státní zastupitelství ho postoupí policejnímu orgánu, který ho prověřuje, shromažďuje důkazy a zve si zainteresované k podání vysvětlení. „Podnět jsme předali místně a věcně příslušnému žalobci a náš odbor trestních řízení bude věc i nadále sledovat,“ potvrzuje tisková tajemnice Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová. Tento případ pak minulý týden poslalo Městské státní zastupitelství k prošetření protikorupční policii.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…