To je víc, než poslat Brusel do prdele, píše o jednání sněmovny analytik Kotrba

23.05.2017 20:25

Sněmovna odmítla novou rezoluci Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), která podle ní popírá izraelskou svrchovanost nad Jeruzalémem. Současně dnes na návrh ODS vyzvala vládu, aby pozastavila české členské příspěvky této organizaci. Česko by letos mělo zaplatit UNESCO zhruba 30,2 milionu korun. Svérázně se k tomuto kroku sněmovny vyjádřil analytik Štěpán Kotrba.

To je víc, než poslat Brusel do prdele, píše o jednání sněmovny analytik Kotrba
Foto: Libuše Frantová
Popisek: Jeden z významných křesťanských chrámů v Jeruzalémě, kam se chodí poutníci poklonit k symbolickému hrobu Panny Marie

„Jediná možná sankce vůči této organizaci je, že ji přestaneme podporovat finančně,“ prohlásila místopředsedkyně poslanců ODS Jana Černochová. Platby by podle ní měly být zastaveny letos i v příštích letech, pokud UNESCO bude pokračovat v nenávistné rétorice vůči Izraeli a podléhat politizaci. Sněmovna o výzvě k pozastavení příspěvků rozhodla až na druhý pokus.

Rezoluce, kterou UNESCO přijalo počátkem května, podle místopředsedy sněmovny a KDU-ČSL Jana Bartoška „potvrzuje trvalý, zaujatý a nepřátelský postoj UNESCO k jednomu ze svých členských států, jakož i nepřípustnou politizaci této organizace“.

Podobně odmítavé stanovisko sněmovna přijala loni v říjnu k podobné rezoluci UNESCO k památkám ve východním Jeruzalémě, kterou navrhly arabské země a která podle Izraele opomíjí tisíciletý vztah Židů k tomuto městu. Loňská rezoluce používala pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze arabské názvy.

Nynější rezoluce UNESCO kritizuje Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označuje je za porušení mezinárodního práva. Izrael tuto část města obsadil za války v roce 1967, později ji připojil k západním čtvrtím a celé město označil za svou nedělitelnou metropoli. Dohody z 90. let počítaly s tím, že východní Jeruzalém bude hlavním městem palestinského státu.

Nejostřeji se vůči rezoluci vymezil poslanec TOP 09 Daniel Korte, podle něhož UNESCO cítí potřebu řešit pseudoproblém Jeruzaléma, nikoli ničení památek takzvaným Islámským státem. UNESCO podle Korteho prý také nijak neprotestovalo proti dřívějšímu arabskému ničení židovských památek. „Arabové se v obsazeném Starém městě chovali jako dobytek, což je jim vlastní,“ prohlásil mimo jiné Korte.

PhDr. Daniel Korte

  • TOP 09
  • Stálá komise pro kontrolu použití operativní techniky Policie České republiky

Vláda by se podle aktuální výzvy sněmovny měla zasazovat o respektování Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Zároveň by se měla postavit proti krokům, „které falešným a zavádějícím způsobem překrucují historické skutečnosti a které v sobě nesou nenávistný protiizraelský duch“.

Vesmi svérázně se k počínání české sněmovny vyjádřil analytik Štěpán Kotrba. „Tak tohle jsem nečekal... To je víc, než poslat Brusel do prdele,“ napsal na sociální síti Facebook krátce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…