To se bude Pirátům líbit! NATO chce plést gender do všeho

08.03.2023 17:20 | Ze sítí

Piráti slaví Mezinárodní den žen. Namísto kytek oslavují rovnost práv a příležitostí a respektu. Boj za práva žen neustává, o Afghánistánu netřeba mluvit, Česká republika má podle Pirátů co dohánět. Přejí si společnost bez předsudků, čeká je však ještě spousta práce. NATO při příležitosti dne žen na twitteru připomnělo, jakým způsobem genderové perspektivy integruje do svého programu.

To se bude Pirátům líbit! NATO chce plést gender do všeho
Foto: Hana Brožková
Popisek: U příležitosti konání summitu NATO bylo I. nádvoří Pražského hradu nasvíceno znakem Aliance a modrou barvou, která NATO symbolizuje

Česká pirátská strana i na facebooku slaví Mezinárodní den žen, jen možná trošku jinak. „Leckdo si myslí, že dnes je svátek jara, lásky a kytek. Ten ale slavíme jindy. Dnešní den je především svátkem práv, rovných příležitostí a respektu,“ informují Piráti veřejnost.

Ženy mají dnes díky úsilí feministů a feministek volební právo již skoro všude ve světě. Přesto však podle Pirátů není boj za rovnost žen zdaleka u konce. „Postavení žen v Afghánistánu, Saúdské Arábii nebo třeba v Íránu ani nejde komentovat bez emocí. Ale i v Česku máme co dohánět,“ míní čeští piráti.

V případě rovnosti pohlaví a genderové příjmové nerovnosti je Česko oproti ostatním státům Evropské unie stále pozadu. Piráti připomínají, že i ve Sněmovně je žen pouze čtvrtina, a že stále nebyla ratifikována Úmluva o prevenci a potírání násilí.

V příspěvku se dále zasnívají nad budoucím světem, ve kterém se děti občanů ČR již nesetkají s problémy typu skleněný strop, domácí a sexuální násilí, sexuální obtěžování a genderová diskriminace. K dosažení takového světa však chybí ještě spousta práce a sebereflexe, přiznávají čeští piráti.

„Na odkládání už opravdu není čas. Je třeba se jasně a nahlas postavit systému, který líčí ženy jako něžné a křehké pohlaví. Chceme společnost bez předsudků, kde se každému měří stejným metrem,“ říkají a věří, že tomu tak brzy bude.“

Možné to doopravdy je, i NATO na twitteru oslavovalo MDŽ s tím, že již integrovali genderové perspektivy do svých úkolů v Akčním plánu NATO pro realizaci politiky ohledně žen, míru a jistot na léta 2021-2025.

Genderové perspektivy jsou součástí veškeré současné práce a jsou integrovány do všech souvisejících politik, jako je politika obrany či plánování. Jsou integrovány i do všech operací a misí NATO a jsou o nich podávány pravidelné reporty. Perspektivy jsou integrovány i do geopolitických diskusí o problémech, kterým Aliance čelí, a začleněny i do všech strategických komunikací.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…