To vše se v sobotu stalo: Útok v centru Prahy, masivní demonstrace u Hradu, policejní blokáda a uvězněné kočárky i opilci a „zkopání Araba“

6.2.2016 8:02 odp.

REPORTÁŽ Policejní manévry, jaké Praha hodně dlouho nezažila. Kvůli několika početným demonstracím byla několik hodin zcela uzavřena řada ulic v centru metropole. Největší akce se konala u Pražského hradu, kde proti imigraci demonstrovaly tisíce příznivců Bloku proti islámu a hnutí Úsvit. V projevech zaznívala hesla jako kolaboranti, my jsme tady doma či požadavky na okamžité zavření hranic. Akce proběhla v klidu, nicméně ji předcházelo i následovalo několik potyček.

To vše se v sobotu stalo: Útok v centru Prahy, masivní demonstrace u Hradu, policejní blokáda a uvězněné kočárky i opilci a „zkopání Araba“
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace Bloku proti islámu a hnutí Úsvit na Hradčanském náměstí

Nebezpečná situace nastala ještě před konáním demonstrace. Na většině míst se sice zdálo, že policie nic nepodcenila a nasadila mimořádné počty svých příslušníků. Někde ovšem včas nebyli. Nedaleko od Nových zámeckých schodů vedoucích na Hrad blokovali cestu lidem mířícím na demonstraci anarchisté, v naprosté většině zahalení. Extremisté nejenže blokovali průchod a skandovali, chovali se agresivně, házeli dělbuchy a vzduchem dokonce letělo i několik dlažebních kostek. Situace byla o to horší, že nedaleko se konal karneval a místem procházeli i rodiče s malými dětmi.

Incident na Malé Straně


(VIDEO – Radim Panenka, PL.cz)
 

Střety demonstrantů

Chcete pevnost ČR nebo kavárnu ČR? ptal se Hampl

Protestní akce Bloku proti islámu a hnutí Úsvit trvala přes hodinu. Vystřídalo se mnoho řečníků, například Martin Konvička, šéf Úsvitu Miroslav Lidinský, několik poslanců z téže strany i host ze spřátelené švýcarské strany či sociolog Petr Hampl. Na velkoplošné obrazovce místy promítali živé vstupy na stejně zaměřené akce po celé Evropě, třeba z německých Drážďan, kde kvůli tomu dokonce jeden z projevů tlumočili do češtiny. Naopak zase Martin Konvička v závěru přečetl prohlášení „Pevnost Evropa“ v angličtině, které bylo živě vysíláno na ostatních demonstracích po Evropě.

„Je to skoro třináct měsíců, co jsem tady mluvil o neslučitelnosti islámské nauky s evropským stylem života, s demokratickým vládnutím, s lidskými právy a s lidskou svobodou,“ řekl nespokojeným demonstrantům z pódia vysokoškolský pedagog Konvička, podle kterého se toho od té doby mnoho změnilo. „Vypuklo to, čemu se eufemisticky říká migrační krize. Ve skutečnosti to není nic jiného než neozbrojená invaze statisíců převážně mladých mužů, o nichž nic nevíme, kteří tají svou identitu, kteří samozřejmě nepocházejí ze Sýrie a na nichž je nejzajímavější to, že se ví, že ve svých řadách skrývají lidi napojené na teroristické organizace,“ pokračoval řečník.

Podle biologa tito lidé zatím možná zatím nebyli organizováni a snad jsou mezi nimi i lidé, kteří jdou pouze za lepším životem, ale je prý jisté, že jako celek představují rezervoár pro fanatické džihádisty a posilu pro fanatiky, kteří už působí v evropských mešitách a islámských centrech. „Všimněte si, že nejen prostí občané, ale i bezpečnostní experti, vysloužilí vojáci, policisté, ostřílení diplomaté a prostě profesionálové všeho druhu to označují za hrozbu, za konec Evropy,“ kvitoval Konvička slova některých lidí obávajících se současné migrační krize s tím, že pouze akademické, mediální a bohužel i vládní elity, je označují za jakési obohacení. „Prý se z nich máme radovat a prý jim máme být vděční,“ dodal.

Demonstrace Bloku proti islámu

„Chcete raději pevnost Česká republika nebo kavárnu Česká republika,“ tázal se v projevu sociolog Hampl a mnohatisícihlavý dav mu jasně odpověděl.


Pražská demonstrace proti islámu (VIDEO – ParlamentníListy.cz)

Policie zablokovala odchodové cesty a nervózní lidé

Po skončení akce nastaly komplikace pro všech několik tisíc demonstrantů. Policie totiž Hradčanské náměstí, kde se vše konalo, uzavřela ze všech stran a možnost k odchodu nechala pouze v uličce U Brusnice kolem prezidentské vily směrem k tramvajové zastávce. Jenže po chvíli přestaly jezdit i tramvaje a policie vytvořila širší uzavřenou zónu a demonstranti byli de facto uvězněni v okruhu Pražského hradu. Samotný Hrad byl uzavřen také, turisté měli smůlu, neproklouzla by ani myš. Bez šance bylo se dostat ke stanici metra Malostranská, tu navíc později uzavřeli také.


Foto: Radim Panenka
 

Někteří demonstranti začali později ztrácet nervy, když je policie odmítala pustit přes uzavřené ulice. Mnozí jen nadávali, že jim ujede vlak, jiní na policisty drsně křičeli a nadávali jim. Uvězněni v části Malé Strany nebyli jen účastníci protestu, ale kdokoli jiný. Například Pražané, kteří byli na procházce s kočárkem a museli desítky minut čekat, pak to stejně vzdali a raději kočárek vynesli po schodech zase zpátky, odkud přišli.

Omezeni byli všichni, kdo se v tu chvíli v místě pohybovali, včetně obyvatel domů stojících v oblasti nebo také hosté jednoho známého hotelu. Policie naprosto uzavřela všechny cesty k Úřadu vlády, kde se v té době měla konat akce na podporu premiéra Sobotky.

Pár zklamaných demonstrantů z protiislámského protestu se nakonec jinými cestami vydalo s plechovkami piva v ruce do centra. Někteří z nich vykřikovali rasistická hesla. Reportér PL míjel skupinku asi pěti alkoholem posilněných protestujících, kteří velmi hlasitě pronášeli věty typu „mám náladu zkopat nějakýho Araba“.

Ve chvíli, kdy míjeli Staronovou synagogu, k protiislámským heslům přidali ještě ta antisemitská spojená s demonstrativním odplivnutím. Patrně však daleko nedošli. Na konci Pařížské ulice čekal policejní anton a těžkooděnci. Ti byli rovněž na Václavském náměstí.

Ohledně chování některých demonstrantů, kteří se po skončení akce pohybovali po centru Prahy, je třeba říct, že lidé tohoto typu tvořili menšinu účastníků tisícové demonstrace, alespoň opticky posouzeno. Značnou část lidí, kteří na Hradčanské náměstí v sobotu přišli, tvořili i důchodci, lidé středního věku i ti, kteří svůj názor neprojevují dobrovolně vyholenou hlavou a vystupují slušně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…