Tohle Gott dělal. Zapomněli jste? Smrt umělce vybičovala Jana Rejžka. Začal klást otázky

04.10.2019 13:38

Filmový kritik a novinář připomněl tu část života Karla Gotta, na kterou by řada zpěvákových příznivců pravděpodobně ráda zapomněla.

Tohle Gott dělal. Zapomněli jste? Smrt umělce vybičovala Jana Rejžka. Začal klást otázky
Foto: Martin Kovář
Popisek: Jan Rejžek
reklama

Karel Gott opustil tento svět teprve před pár dny. Říká se, že o mrtvých by se mělo mluvit jen dobře, ale ne každý člověk má to štěstí, že se o něm po jeho smrti opravdu tak mluví. Ostré kritice ze strany části veřejnosti byl nedlouho po své smrti vystavován např. první český prezident Václav Havel. A teď podobný osud potkal i Karla Gotta.

Anketa

Vadilo vám, že Karel Gott podepsal tzv. Antichartu?

11%
89%
hlasovalo: 35981 lidí

Kritik Jan Rejžek připomněl, jak se Gott postavil za ostudnou Antichartu a jednoznačně tak podpořil komunistickou normalizaci. V Divadle hudby v Praze na počátku roku 1977 Gott prohlásil, že často raději zpívá, než mluví. Ale v některých chvílích je podle něj třeba promluvit. Taková chvíle pro něj nastala, vyprávěl v Divadle hudby.

Gott nabádal své kolegy umělce, aby se na počátku roku 1977 zamysleli nad tím, zda je jejich vztah k lidu upřímný a citlivě prožívaný a zda se projevuje v jejich každodenní práci. To prý lid od umělců vyžaduje. Gott k tomu v roce 1977 řekl, že komunistická strana stojící v čele tehdejšího státu vytváří k této umělecké práci vhodné podmínky.

„Myslím, že mohu jménem vás všech říct, že k tomu všemu máme doma dobré podmínky. A proto bych chtěl za sebe a nejen za sebe poděkovat našemu stranickému a státnímu vedení, poděkovat za příznivou dobrou atmosféru, za prostor pro naši tvůrčí uměleckou činnost, kterou s takovým potěšením děláme pro naše posluchače. Já osobně si ani nedovedu představit lepší a vznešenější cíl, než přinášet náruč růží, rozdávat květiny lásky, krásy, pohody, štěstí a potěšení všem. A lidu této překrásné socialistické země především. Proto připojuji svůj hlas k mohutnému vyznání umělců ve jménu socialismu a míru, za ještě krásnější písně a melodie, za ještě krásnější a radostnější život lidu této země,“ prohlásil na mikrofon v roce 1977 Karel Gott. A u svých kolegů se dočkal potlesku.

Jan Rejžek k tomuto videu přiložil prostou otázku „Zapomněli jste?“

Jan Rejžek zavzpomínal na Karla Gotta

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…