Tohle vám neprojde, vyšetříme to! Celý svět začíná hrozit Číně

21.04.2020 15:51

Kritika vůči Číně se začíná kvůli pandemii koronaviru snášet z mnoha stran. Po Spojených státech se k požadavku vyšetřit původ nemoci covid-19 připojuje i Austrálie. Ta nyní požaduje nezávislý přezkum; Světové zdravotnické organizaci (WHO) již státy přestávají důvěřovat a odmítají, aby jej vedla. Velmi ostrá slova se k Číně nesou i z Německa. „Nakonec to bude váš politický konec,“ přišlo dopisem čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi od našich sousedů. Zvyšují se též hlasy, aby Čína zasažené země odškodnila.

Tohle vám neprojde, vyšetříme to! Celý svět začíná hrozit Číně
Foto: tan, China daily
Popisek: Si Ťin-pching: čínský komunistický politik, od března 2013 čínský prezident a od listopadu 2012 generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny

Anketa

Měla by vláda v létě otevřít hranice alespoň do některých zemí, pokud to půjde?

17%
83%
hlasovalo: 33960 lidí
S požadavkem, aby nezávislá mezinárodní komise vyšetřila původ a šíření koronaviru o víkendu přišla australská ministryně zahraničí Marise Payneová. Ministryně uvedla, že její pochyby ohledně čínské transparentnosti jsou „velmi velké“.

„Záležitosti kolem koronaviru si zasluhují nezávislé prošetření a já si myslím, že je důležité, abychom to udělali. Austrálie na tom bude trvat,“ sdělila v neděli Payneová v australské televizi ABC.

Austrálie požaduje „mechanismus přezkumu, ve který může mít mezinárodní společenství důvěru“.

Právě důvěru hned několik zemí postrádá k Světové zdravotnické organizaci (WHO) a i podle Payneové by vyšetřování neměla WHO vést. „Sdílíme se Spojenými státy určité obavy z WHO,“ poznamenala. Spojené státy proti organizaci zakročily s mnohem větší razancí. Americký prezident Donald Trump za postup v době epidemie pozastavil americké příspěvky WHO a označil ji za příliš zaměřenou na Čínu. Kritiku vůči WHO vyjádřil i australský ministr zdravotnictví Greg Hunt.

Americký prezident kromě WHO vyčinil především Číně. „Mohlo to být v Číně zastaveno dřív, než to přišlo do celého světa. Ale nebylo. Pokud se ukáže, že se jednalo o úmyslné jednání, musí nést následky,“ pronesl během soboty.

A při pohledu na grafy srovnávající počty mrtvých na sto tisíc obyvatel v různých státech světa, které Čínu řadí mnohem níž než silně postižené evropské státy či právě USA, položil dotaz: „Copak někdo těm číslům věří?“

Teorii o neúmyslném úniku z laboratoře prezentoval již v březnu americký expert na biologickou bezpečnost, profesor Richard Ebright. V její prospěch se vyslovil i nejmenovaný člen poradní skupiny britského premiéra Borise Johnsona. Jiní vědci ale verzi „laboratorní nehody“ odmítají.

Číňané ji zuřivě odmítají a dovolávají se stanoviska Světové zdravotnické organizace v Ženevě. Ta nejenže říká, že původ nákazy nelze prokázat, ale odmítá dokonce, aby byla spojována přímo s čínským Wu-chanem. To je prý „stigmatizující“.

Prezident Trump i další politici a mnoho komentátorů ve světě přesto přišli s označením „čínský virus“ či „čínská chřipka“. Peking tato slovní spojení zuřivě odmítá a protestuje.

A silné hlasy zaznívají i od našich sousedů. Největší německý deník Bild si došlápl na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a píše, že čínská komunistická strana se dopustila porušení mnoha lidských práv a že Čína nevarovala ostatní země i přes znalost nebezpečí.

Si Ťin-pchingovi šéfredaktor listu Julian Reichelt poslal dopis ve kterém Čínu viní z utajování informací. „Vaši největší experti odmítli odpovědět, když se jich západní výzkumníci ptali, co se skutečně děje ve Wu-chanu. Byli jste moc pyšní a moc nacionalističtí, než abyste řekli pravdu, o které jste měli pocit, že je to národní ostuda,“ vyčinil Reichelt čínské hlavě státu.

Deník Bild před tím přišel s článkem, kde se dotazoval, zda by Čína měla uhradit ostatním zemím způsobené škody. Vysloužil si za to otevřený dopis od čínské ambasády. Čínská ambasáda podle Bildu obvinila Reichelta z toho, že nedodržuje „tradiční přátelství“ mezi Němci a Číňany.

Šéfredaktor však i přes ono „tradiční přátelství“ to čínskému prezidentovi pořádně vytmavil. „Vládnete pomocí přísného dohledu nad lidmi. Bez něj byste vůbec nebyl prezidentem. Monitorujete všechno, každého občana, ale odmítáte sledovat promořené trhy ve svém státě,“ kritizoval.

„Zavíráte všechny noviny a servery, které jsou k vaší vládě byť vzdáleně kritické, ale nezavřete stánky, kde se prodává netopýří polévka. Nejenže své lidi sledujete, ale navíc je i ohrožujete. A spolu s nimi i zbytek světa,“ pokračoval.

A k teorii že by virus mohl pocházet z laboratoře, připojil: „Proč vaše toxické laboratoře nemají stejné zabezpečení jako vaše vězení pro politické vězně? Dokázali byste to vysvětlit všem truchlícím vdovám, dcerám, synům, manželům, rodičům obětí koronavirové pandemie po celém světě?“

„Vytvořili jste stát bez skrupulí, absolutně netransparentní. Před koronou byla Čína známá svým dohledem nad lidmi. Nyní je Čína známá jako stát, který nejen přísně dohlíží na své obyvatele a potlačuje lidská práva, ale také jako stát, který nakazil svět smrtící infekcí,“ pokračoval ostře.

A závěrem připojil Si Ťin-pchingovi silný vzkaz: „Se svým plánem posílit postavení Číny ve světě pomocí šíření moru neuspějete. Nakonec to bude váš politický konec.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …