Tolik bílých lidí najednou? Kolem výroku se v Británii strhla mela. V klíčové roli brexitář Farage

07.08.2019 20:29

Mnoho povyku pro nic. Ani reportér britského Channel 4, ani europoslanec Nigel Farage neporušili zásady vysílání ve Velké Británii. Reportér Jon Snow ve vysílání o brexitovém protestu poznamenal, že „tolik bílých lidí pohromadě ještě neviděl“. A Nigel Farage pro změnu řekl, že za tuto „nabubřelou předpojatost“ by na něj měli lidé útočit. Přišly stížnosti, ale podle britského regulátora nebyly opodstatněné. Ale vyzval, aby si příště ve vysílání dávali pozor na jazyk.

Tolik bílých lidí najednou? Kolem výroku se v Británii strhla mela. V klíčové roli brexitář Farage
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na konferenci Akce D.O.S.T. vystoupil i europoslanec Nigel Farage

Jak informuje britská BBC, reportér Jon Snow neporušil vysílací standardy, když si na setkání příznivců Brexitu neodpustil poznámku: „Tolik bílých najednou jsem ještě neviděl.“ K tomuto závěru došel Ofcom (Office of communication – odbor komunikace, britský regulační orgán). Na jeho výrok si prý stěžovalo 2 600 lidí. Snow se výroku dopustil ve zpravodajství kanálu Channel 4 na konci reportáže o protestech ve Westminsteru v den, kdy původně mělo dojít k vystoupení Velké Británie z EU. Doslova řekl: „Dnes to byl neobyčejný den. Nikdy jsem neviděl tolik bílých lidí pohromadě. Je to neuvěřitelný příběh.“

Anketa

Těšíte se na oslavy 30. výročí Sametové revoluce?

4%
96%
hlasovalo: 14865 lidí

Channel 4 popsal výrok jako „spontánní, neplánovaný postřeh“. Ofcom měl za to, že význam poznámky byl nejasný, ale týkal se citlivého tématu a měl potenciál někoho urazit. Nicméně zkonstatoval, že v programu se hovořilo s lidmi mnoha různých názorů a dav byl skutečně převážně bílý.

Dalším, kdo měl problémy, byl europoslanec Nigel Farage. O dva dny později se v jednom pořadu diskutovalo o protestu a útocích na novináře. Farage pravil, že na zmíněného Jona Snowa by se útočit mělo, i když to považuje za trochu jiné téma. Když se ho otázali proč, odvětil, že proto, že je Snow nadutě předpojatý. Ofcom mínil, že tyto výroky měly potenciál být vyloženy jako výzva k fyzickému útoku. Nicméně o 4 minuty později Farage v pořadu objasnil, že myslel verbální útoky. Farage v diskuzi také vyjádřil přání, aby lidé měli možnost vyjádřit své rozhořčení mírumilovně a demokraticky a odsoudil fyzické útoky na novináře. Podle Ofcomu byl tedy výrok dostatečně kontextualizován a nešlo o porušení regulí. Nicméně připomenul, že je třeba si dávat pozor na „provokativní a potenciálně výbušná prohlášení“ vzhledem ke zjitřené atmosféře veřejné debaty okolo Brexitu.

Celý článek ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bláto! Šmarda to položil a Česko žije. Jaromír Soukup dal výzvu

7:40 Bláto! Šmarda to položil a Česko žije. Jaromír Soukup dal výzvu

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci, a jak to tak vypadá, i aféra kolem odvolávání ministra Staňka ko…