Tomaš Halík: Nečistý duch s ním zalomcoval a s velkým křikem z něj vyšel. Trump je posedlý penězi

01.02.2021 15:58

Své nedělní kázání spojil kněz Tomáš Halík s politikou. Kázal o nečistém duchu, který vyšel z muže, jenž se rozkřikl na Krista, a o vymýtání démonů. Ale démony aktualizoval. Opřel se například do Donalda Trumpa. „Viděli jsme člověka tak posedlého mocí a vlastním nezřízeným egem, že v touze udržet si moc byl schopen jakékoliv lži a pošlapání všech pravidel práva a morálky,“ řekl. A položil otázku: „Nejsou ony fake news, konspirační teorie a falešná propaganda těmi démony naší doby?“

Tomaš Halík: Nečistý duch s ním zalomcoval a s velkým křikem z něj vyšel. Trump je posedlý penězi
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kněz Tomáš Halík při kázání v kostele Sv. Salvátora
reklama

Halík začal nedělním evangeliem. „V městě Kafarnaum vstoupil Ježíš v sobotu do synagogy a učil. Žasli nad jeho učením, protože je učil jako ten, který má moc. A ne jako učitelé zákona. V jejich synagoze byl právě člověk posedlý nečistým duchem. Začal křičet: Co je ti po nás, Ježíši Nazaretský, přišel jsi nás zahubit? Vím, kdo jsi. Svatý boží. Ale Ježíš mu přísně rozkázal: Mlč a vyjdi z něho. Nečistý duch s posedlým zalomcoval a s velkým křikem z něho vyšel. Všichni užasli a ptali se, co to je? Nové učení a s takovou mocí? I nečistým duchům poroučí a poslouchají ho. A pověst o něm se hned roznesla všude po celém galilejském kraji,“ přečetl.

Anketa

Chcete Prymulu zpět coby ministra zdravotnictví?

29%
58%
hlasovalo: 10445 lidí
Ale dodal, že Ježíš nenabízel učení, ale cestu. Cestu, na které se člověk učí proměňovat své lidství, svůj vztah k sobě i k druhým, ke společnosti, k přírodě i k Bohu. A nikoliv jen soubor příkazů a zákazů. Moc má spočívat ve schopnosti změnit motivy a cíle člověka, jeho zásadní životní orientaci.

Dále Halík řekl, že Ježíšova pravda není opřena o moc tohoto světa a nesmí být opřena o násilí. „Pokud se při obhajobě pravdy nezřekneme násilí, pak se sama pravda může změnit ve vražednou zbraň, učí současný chorvatský teolog Miroslav Volf,“ kázal Halík a označil za šťastné, že církev nikde na světě nedisponuje politickou ani donucovací mocí. „I když v různých místech světa, například v sousedním Polsku, se ji politici snaží zneužít k mocenským cílům,“ neopomenul zmínit.

Ježíš podle Halíka nepodával učení v podobě dogmat a článků víry, ale v podobě krátkých příběhů ze života, které jsou podobné židovským anekdotám. „Mnohá naše kázání, v nichž se snažíme vysvětlovat podobenství, jsme stejně trapní jako ti, kteří se snaží vysvětlovat vtip,“ poznamenal s tím, že tím obé dokonale zabíjí. Vypravěč se snaží, aby při vyprávění přeskočila jiskra. „Buď tento náhled, dar humoru nebo víry máš, nebo nemáš. Zahořklí skeptici nebo naopak náboženští fanatici a fundamentalisté smysl pro humor nebo dar živé víry prostě nemají. Jsou jako ten host, který přišel na hostinu bez svatebních šatů,“ soudil kněz.

„Ježíšova moc, jak slyšíme v dnešním evangeliu, se projevuje tím, že osvobozuje člověka, který je spoután zlem. Bible mluví o démonech,“ vysvětloval Halík a dodal, že je třeba najít jiné obrazy démonů než jako „chlupaté čerty z pohádek“. Mluvil o exorcismu a dodal, že se jednoho takového obřadu zúčastnil. „Mám z toho dodnes dosti traumatický zážitek, který těžko emocionálně a rozumově zpracovávám,“ svěřil se.

Ale prý ho znepokojují jiné druhy posedlosti. „Nedávno mohl celý svět pozorovat chování naštěstí již bývalého prezidenta Trumpa, amorálního člověka posedlého penězi a představou, že za peníze je možné si koupit všechno. Krásné manželky, které pak můžeš měnit jako košile, a nakonec pozici nejmocnějšího muže světa. Viděli jsme člověka tak posedlého mocí a vlastním nezřízeným egem, že v touze udržet si moc byl schopen jakékoliv lži a pošlapání všech pravidel práva a morálky,“ kázal Halík.

Opřel se i do křesťanů, kteří si prý z tohoto náboženství vybrali jen pár hesel a zaměnili náboženství za militantní výpravu za kriminalizaci potratů. A jako děti běží za krysařovou píšťalkou každého, kdo jim toto slíbí. Sám je proti potratům, ale jsou prý i jiné cesty než tlak na změnu zákona. A rozhodně nesouhlasí s těmi, kdo z tohoto problému činí jediné kritérium svého rozhodování v politice.

„Někdy se těch lidí, kteří se nechávají ovládat demagogy, obávám víc než těch svůdců, kterých jsou dějiny plné,“ prozradil. „Jak je možné vyhnat z mysli a srdcí lidí démony strachu, které je vrhají do náruče zla? Nejsou ony fake news, konspirační teorie a falešná propaganda těmi démony naší doby?“ ptal se. „Démoni vědí, kdo je Kristus, ale bojí se ho. Na jiném místě Nového zákona čteme výtku proti těm, kteří se chlubí svou silnou vírou. I démoni přece věří. Ale bojí se. Víra spojená se strachem není opravdová víra,“ vracel se Halík k evangeliu.

Správné odpovědi na otázky katechismu mohou prý dát i démoni, ale Ježíš chce jinou víru, spojenou se svobodou a radostí. „Víru, která přemáhá strach,“ řekl Halík a dodal, že právě kvůli tomu, kolik je dnes strachu, je potřeba víra, jež uzdravuje a osvobozuje.

„Prosíme tě za všechny politiky a státníky, aby vykonávali svou službu v pokoře a zodpovědnosti, Pane, smiluj se. Prosíme tě za křesťany, aby se nestali lacinou kořistí demagogů. Pane, smiluj se. Prosíme tě za církev, aby hovořila s mocí a přesvědčivostí pravdy, Pane, smiluj se,“ zabrousil do politiky i při modlitbě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

8:07 Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

Maďarský parlament schválil zákon týkající se LGBT komunity a z některých dalších evropských zemí za…