Tomu nevěřte! Historik se tvrdě opřel do zveřejněné verze sestřelení letadla

13.08.2014 18:00

O sestřelení malajsijského letadla kolují v médiích a po internetu záměrně nepravdivé informace, které slouží jako jakási antipropaganda. Mají za cíl zmást lidi, kteří nepřemýšlí nebo nemají relevantní informace, myslí si česko-německý historik a publicista Tomáš Krystlík. Někteří Češi se k tomu prý navíc nechtěně přidávají, když dezinformace přebírají a předávají další veřejnosti.

Tomu nevěřte! Historik se tvrdě opřel do zveřejněné verze sestřelení letadla
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

Krystlík si k dokázání svého tvrzení vzal na paškál článek Jiřího Bati „Němci nalezli v kabině MH17 třicetimilimetrové otvory”, zveřejněný na stránkách ParlamentníchListů.cz. V něm komentátor přebírá tvrzení plukovníka východoněmecké lidové armády ve výslužbě Bernda Biedermanna ohledně sestřelení malajsijského dopravního letadla nad východní Ukrajinou.

Baťa tak v inkriminovaném článku podle vzoru plukovníka bývalé východoněmecké Národní lidové armády (už jen jeho profesní minulost prý měla u Bati vzbudit ostražitost) uvádí, že „kokpit MH17 byl zasažen ze dvou stran, jak vstupní, tak výstupní otvory jsou na stejné straně”.

„Z toho plyne, že letadlo bylo zasaženo z boku v podstatě proti sobě letícími ukrajinskými stíhačkami. Zázračně tedy zasáhly cíl letící kolmo k jejich dráze letu a tedy pohybující se zleva doprava nebo opačně rychlostí 250 m/s a při tomto krkolomném manévru se dalším zázrakem vzájemně nesestřelily! I kdyby se jim to podařilo, bylo by letadlo zasaženo po podstatné délce trupu!“ uvádí Krystlík údaje na pravou míru s tím, že je nesmysl, aby byl zasažen jen kokpit.

Článek Jiřího Bati k nahlédnutí ZDE.

Baťa s Biedermannem operují s dalšími nesmyslnými dedukcemi. Tvrdí, že kdyby bylo letadlo zasaženo zvenčí raketou, začalo by okamžitě hořet. Vedla by k tomu údajně obrovská teplota vyvolaná třením, které generují střepiny pronikající trupem.

Podle česko-německého historika přitom Baťa opomíjí informace, které uvedl o několik řádků výše, a to, že Su-25 je vybaven 30 mm kanónem GŠ-302 / AO-17A s kotouči s 250 explodujícími náboji.

„Vstřel a exploze nábojů 30 mm ráže tedy podle nich na rozdíl od střepin hlavice Buk 11 nemají energii k vyvolání vysokých teplot potřebných k hoření? Ještě zajímavější je fakt, o němž se nezmiňují: Když náboje z leteckých kanónů v kokpitu explodovaly, jak to, že podle nich jsou `výstupní otvory 30mm ráže méně pravidelně tvarované a jsou potrhané směrem ven`? Co je to za hloupost?“ čílí se Krystlík.

Dávejte si pozor před šířením hloupostí

„Antipropaganda počítá s tím, je na tom založena, že většina lidí, kterým je určena, příliš nepřemýšlí nebo nemá přístup k relevantním informacím. O to pozornější by měli být lidé typu Jiřího Bati, kteří dezinformace z antipropagandy přejímají a předávají další veřejnosti,“ uzavírá důrazným varováním historik Krystlík.

Celý článek historika Krystlíka ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

12:00 Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

Mezi podporovatele Pirátů a STAN, kterými se strana chlubí, se nově zařadil herec Karel Zima. Na koa…