Topolánek na ČT: Musíme se připravit na nedostatek plynu. Ty protievropské nálady jsou směšné

10.09.2022 9:03 | On-line
autor: nab

Do Evropy se dostal první zkapalněný plyn nizozemským terminálem. Včera ministři pro energetiku zemí EU dojednávali kroky, které mají ceny energií srazit dolů. „Musíme se připravit, že v Evropě nedostatek plynu bude,“ uvedl expremiér Mirek Topolánek v pořadu Interview, kde mimo jiné hovořil o tom, jak spořit energiemi. Svetry navíc prý rozhodně nejsou cesta. Jsme podle něj závislí na solidaritě. „Proto mi protiněmecké a protievropské nálady připadají směšné,“ řekl Topolánek, že důvěřuje vládě, že ta „české řešení“ najde.

Topolánek na ČT: Musíme se připravit na nedostatek plynu. Ty protievropské nálady jsou směšné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Ceny plynu dnes poprvé od začátku srpna klesly na burze pod 200 eur za megawatthodinu. Pro srovnání – loni byla kolem 30 eur.

Je na tuto topnou sezónu skutečně dost plynu pro Českou republiku i pro Evropu, jak slyšíme od politiků? „Nemohu říct, že plynu je dost. Ve střední Evropě, v těch čtyřech vnitrozemských zemích a na Balkáně chybí 32 miliard kubíků. Můžeme říct, že zimu nějakým způsobem projedeme. Plynu může být nedostatek, ale jsme schopni to řešit,“ míní Topolánek.

O problému s plynem se podle Topolánka ví už rok. „To, co vzniklo, nevzniklo válkou, ale už loni v létě, když Putin přestal dodávat na spotový trh. Ty signály jsme dávali jak české administrativě, tak do Bruselu dostatečně dopředu. Nejpozději v dubnu měla vláda mít jasné scénáře a alternativy, co může nastat, pokud plyn bude úplně odpojen a nastane nedostatek daný tou sníženou kapacitou,“ připomněl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Kolik bysme podle vás měli dávat na obranu?

Jste pro navýšení rozpočtu na obranu na 5% HDP? Pokud ano, kde na to vzít? To je totiž podle mě to klíčové.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Házenkářky v novém. A hned poprask: Ukrajinské dresy?

22:22 Házenkářky v novém. A hned poprask: Ukrajinské dresy?

České házenkářky mají nové dresy, které vznikly ve spolupráci se značkou Puma. Oděvy tmavěmodré barv…