Topolánkova kandidatura: Zdroje promluvily, jak to prý je. A kolují i zlá slova Dalíka

08.11.2017 10:17

Sabina Slonková se na serveru Neovlivní.cz zamyslela nad prezidentskou kandidaturou Mirka Topolánka. Prý vůbec nešlo o okamžité rozhodnutí, ale o několik týdnů připravovanou akci, ve které Topolánka podpoří miliardáři. Své úvaze Slonková nasadila korunu, když připomněla jeden starší rozhovor s nynějším trestancem Markem Dalíkem.

Topolánkova kandidatura: Zdroje promluvily, jak to prý je. A kolují i zlá slova Dalíka
Foto: repro youtube.com / tan
Popisek: Sabina Slonková
reklama

Mirek Topolánek ještě na počátku minulého týdne v České televizi mlžil ve věci své prezidentské kandidatury. Už tehdy však stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi doporučil, aby nekandidoval. V zájmu záchrany vlastního zdraví. V sobotu se začalo po Praze šuškat, že Topolánek vytáhne do boje proti Zemanovi a v neděli se tahle šeptanda potvrdila. Topolánek oznámil kandidaturu.

Sabina Slonková však tvrdí, že vůbec nešlo o akci, která by najednou spadla z čistého nebe. Topolánek si prý vzal na triko obcházení přípravy své kandidatury už před několika týdny a sám na ní pečliově pracoval. Na svou stranu prý získal miliardáře, kteří ho hodlají podporovat. Nevede je k tomu však strach z Miloše Zemana, nýbrž odpor vůči Andreji Babišovi.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Anketa

Má Zeman šanci vyhrát už v 1. kole?

90%
10%
hlasovalo: 19278 lidí

„Kandidát miliardářů spojených s ČEZ, kteří se bojí lídra hnutí ANO. I tak se v politickém zákulisí mluví o bývalém předsedovi vlády a ODS Mirkovi Topolánkovi, který včera sesbíral deset podpisů senátorů potřebných pro svoji kandidaturu na Hrad. Ta nálepka, která se díky Topolánkově angažmá v EPH Daniela Křetínského nabízela, ale úplně nesedí,“ napsala novinářka.

Daniel Křetínský, který spoluzakládal Energetický a průmyslový holding a dnes ho ovládá, patří podle časopisu Forbes mezi deset nejbohatších Čechů. Křetínský šéfuje fotbalové Spartě, kterou spoluvlastní, a vedle toho drží podíl ve vydavatelství Czech News Center, které vydává Blesk či Reflex.

Celý článek naleznete zde

Terén si prý Topolánek mapoval sám už od září. „Teprve, když otestoval terén a zjistil, že má šanci získat nezbytnou podporu senátorů a jeho plán nabyl reálných kontur, oznámil to Křetínskému a spol. Ti pak jeho krok podpořili,“ uvedl zdroj, jehož jméno Slonková nechce prozradit.

Topolánek se zřejmě bude moct spolehnout také na někdejšího šéfa firmy ČEZ Martina Romana. Proč? Protože Andrej Babiš považuje Martina Romana takřka za ztělesnění zla, podobně jako šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska.  

„EPH se snaží vystupovat apoliticky, proto některá vyjádření Mirka Topolánka z uplynulých týdnů sledovali s jistou nervozitou. Nakonec si ale spočítali, že kdyby uspěl, bude to pro ně jen výhoda. Andrej Babiš pro ně zkrátka představuje hrozbu, netají se tím, že si to s nimi vyřídí,“ uvedl jeden z politiků, který je s lidmi Romanovy skupiny v pravidelném kontaktu.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Sabina Slonková také znovu vytáhla na světlo rozhovor s Markem Dalíkem. Lobbista je dnes ve vězení za žádost o úplatek v kauze nákupu obrněnců pandur, ale ještě na svobodě rozhovory poskytoval. A na adresu Mirka Topolának se nevyjadřoval nijak lichotivě. Expremiér z řad ODS je prý v jádru dobrý člověk, ale má i své stinné stránky, které v jistých okamžicích nabývají vrch.

„Věděl jsem celou dobu, že Mirek Topolánek je absolutní alibista, egoista a oportunista. Na druhou stranu jsem věřil v to dobro v něm, protože on je opravdu uvnitř dobrý člověk. Nakonec převážily ty první tři vlastnosti a on se takto nehezky zachoval i k jiným lidem. Mně by stačilo, kdyby jenom řekl pravdu,“ opřel se v rozhovoru do expremiéra Marek Dalík.

Celý rozhovor naleznete zde

V jádru je podle Dalíka Topolánek opravdu dobrý člověk, stejně jako expremiér za ČSSD Vladimír Špidla, ale má svá slabá místa, kvůli kterým měl Dalík o Topolánkovi jisté pochybnosti. Z čeho plynuly?

„Třeba z toho, že se neuměl úplně chovat. Neměl hluboké vzdělání. Na druhou stranu zase měl nezpochybnitelné charisma. A celé si to užíval, protože to je exhibicionista a egocentrik. A to jsou pro prosazení se v politice určitě dobré vlastnosti. Pochybnosti jsem sice měl, nicméně ta výzva a ten úkol se zdál převyšovat ty pochybnosti,“ dodal Dalík.

Prozradil také, že se s Topolánkem rozešel, protože expremiér nedodržel některé dohody. Prý spolu koupili podíl v jedné firmě, Topolánek slíbil, že Dalíkovi zaplatí, ale nezaplatil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jede

20:26 Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jede

Spolek Milion chvilek pro demokracii zahájil v úterý v Plzni první část ze série akcí pod názvem Šta…