Toto chtějí udělat s pařížskou katedrálou. Zuří katolíci i architekti

4.12.2021 8:45 odp.

Pařížská katedrála Notre-Dame má po požáru projít rekonstrukcí. Plány na její úpravy však vzbudily pobouření u architektů i komentátorů. Důvod? Prý bude jako disneyland. Píše to server iDnes.cz.

Toto chtějí udělat s pařížskou katedrálou. Zuří katolíci i architekti
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V pařížské katedrále Notre-Dame vypukl před dvěma měsíci rozsáhlý požár, který ji těžce zdevastoval. V součanosti je budova hlídaná policisty v rekonstrukci, nelze se k ní dostat a přesto láká turisty

Katedrálu Notre-Dame zachvátil požár v dubnu roku 2019. V roce 2024 má být opět znovuotevřena. Nyní se tak hovoří o jejích proměnách. Vnějšek má být nezměněn, uvnitř však má podle otce Gillese Drouina, jenž je odpovědný za přestavbu, doznat několika inovací. 

Například mají být nahrazena tradiční slaměná křesla pohodlnějšími lavicemi. Každá by pak měla mít dokonce svoji lampičku. Návštěvníci také budou do katedrály vstupovat velkými dveřmi, nikoliv bočními vchody. 

Chybět nemá ani „objevná cesta“ zobrazující hlavní momenty z Bible. Na stěnách se pak mají z promítačky objevovat biblické citáty, a to v různých jazycích. Plány, ač ještě nejsou představeny do detailů, vzbuzují pobouření.

„Nový design učiní z posvátného místa politicky korektní disneyland,“ uvedl britský konzervativní týdeník The Spectator. Obdobně pak hovoří i pařížský architekt Maurice Culot, jenž se obává toho, aby se z katedrály nestal dětinský a triviální park. Podle jeho slov by duchovenstvo nemělo rozhodovat o designu interiéru.

Duroin však kritiku odmítá a brání se tím, že katedrála byla vždy otevřena umění ze současného období. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

16:00 Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

„Radši rychlý řez než zesměšňování vlastní země před celou Evropou.” Babiš se ostře pustil do minist…