Toto prošlo o jediný hlas na brněnském magistrátu: Přípravy na přijímaní uprchlíků, arabština na úřadech, neziskovky v akci

08.02.2017 17:55

Moravská metropole se připravuje na přijímání migrantů do Česka. Bude testovat projekt na integraci cizinců. Brněnští zastupitelé to na svém posledním jednání nejtěsnější většinou schválili. Jde o projekt s rozpočtem 10 milionů korun a Brno se připravuje i na migranty z arabských zemí.

Toto prošlo o jediný hlas na brněnském magistrátu: Přípravy na přijímaní uprchlíků, arabština na úřadech, neziskovky v akci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Mezi uprchlíky jsou desítky žen

Brněnští zastupitelé na svém posledním zasedání odklepli projekt se zvláštním názvem „Zvyšování interkulturní prostupnosti veřejných institucí ve městě Brně“. V rámci tohoto programu zaměstná magistrát několik pracovníků se znalostí cizích jazyků (kromě rumunštiny a ukrajinštiny také arabštiny, pozn. red.), kteří budou pomáhat migrantům komunikovat na úřadech.

„Ano, tento projekt zastupitelé schválili na svém zasedání 31. ledna 2017. Pro hlasovalo 28 zastupitelů,“ potvrdil pro ParlamentníListy.cz brněnský mluvčí Filip Poňuchálek.

Brněnské zastupitelstvo je složeno z 55 členů. Návrh tedy prošel o jediný hlas. Záměr už před tím doporučila jedenáctičlenná brněnská mětská rada. Proti nebyl nikdo, pouze dva radní se zdrželi.

  • Celý dokument je k dispozici ZDE

Brno patrně nenechává nic náhodě a začalo se připravovat na vládní záměr přijímat do Česka nelegální migranty, kteří doputovali do Evropy. Brusel i někteří němečtí politici na nás tlačí, abychom byli solidární.

Moravská metropole již schválila plán, jehož pomocí hodlá imigranty začlenit do společnosti a naučit je orientovat na úřadech. To vše má zajistit tzv. Projekt zvyšování interkulturní prostupnosti veřejných institucí ve městě Brně a má se zabývat „nerovným přístupem cizinců k veřejným službám, v důsledku čehož čelí ve zvýšené míře diskriminaci“.

Brno projekt odstartuje na počátku letošního září a potrvá dva roky. Celkový rozpočet činí 10 milionů korun. Je férové dodat, že většina půjde z dotací a město Brno bude doplácet 300 tisíc korun. Magistrát hodlá zaměstnat další pracovníky, kteří ovládají nejčastější jazyky příchozích migrantů. Nechybí pochopitelně arabština.

Anketa

Je pohádka o Sněhurce genderově závadná, když popisuje princeznu, která stále padá do léčky a musí jí zachraňovat princ s trpaslíky? Tvrdí to National Geographic

hlasovalo: 9391 lidí

Část rozpočtu půjde na platy a část dokonce na „zahraniční pracovní cesty s cílem přenosu dobré praxe“. O svoji roli nepřijdou ani neziskové nevládní organizace. S těmi, které se zabývají imigranty či přesněji „pracují s cizinci“, hodlá magistrát svůj postup konzultovat.

„Cílem projektu je snížení interkulturních bariér na úřadech a ve veřejných institucích ve městě, zlepšení interkulturních kompetencí úředníků a zvýšení informovanosti a identifikace migrantů s obcí/Českou republikou, a tím také podpora integrace cizinců do české společnosti,“ píše se v dokumentu. Cílem je prý také posílit „občanskou angažovanost migrantů“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

8:41 Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

MONITORING V pořadu Aby bylo jasno moderátorky Jany Bobošíkové byl hostem politický analytik Erik Be…