Tribunál v Haagu potvrdil Mladičovi doživotní trest za genocidu

08.06.2021 18:57

Mezinárodní soud v nizozemském Haagu potvrdil v odvolacím řízení doživotní trest pro Ratka Mladiće. Někdejší velitel bosenskosrbské armády byl obžalován za genocidu spojenou se srebrenickým masakrem a další zločiny spáchané za války v Bosně v letech 1992 až 1995. Mladić v odvolání žádal zproštění viny nebo nový proces, píše iDNES.cz.

Tribunál v Haagu potvrdil Mladičovi doživotní trest za genocidu
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ratko Mladić v Sarajevu v roce 1993
reklama

Mladiće odsoudil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) před čtyřmi lety k doživotnímu vězení za řadu zločinů. A to včetně etnických čistek spáchaných na bosenských muslimech (dnes Bosňácích) a bosenských Chorvatech během války v Bosně v letech 1992 až 1995. 

Vinným jej tribunál uznal v deseti z jedenácti bodů obžaloby, mezi nimiž jsou genocida související s povražděním osmi tisíc muslimů v červenci 1995 zajatých ve Srebrenici, terorizování civilistů při obléhání Sarajeva a zločiny proti lidskosti. 

Původní zdroj ZDE

Proti rozsudku se tehdy odvolal Mladić, ale i prokurátoři. Mladić, kterému je nyní 78 let, se odvolal v březnu 2019 a žádal zproštění viny nebo nový proces. Svou vinu odmítá a tvrdí, že pouze konal povinnost, když „bránil svou zemi před západními mocnostmi“. 

Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály převzal agendu ICTY po ukončení jeho činnosti na konci roku 2017. A nyní Mladičovi potvrdil doživotí za mřížemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…