Tripartita bude jednat o platech v kultuře i o čerpání peněz z EU

07.03.2016 7:02

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou dnes společně jednat o situaci a odměňování v kultuře. Tripartita se zaměří i na plán podpory výzkumu do roku 2020 či na stav příprav novely stavebního zákona. Jako na každém zasedání se bude věnovat také čerpání peněz z EU.

Tripartita bude jednat o platech v kultuře i o čerpání peněz z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Výdaje ministerstva kultury by měly letos podle podkladů pro tripartitu činit 11,71 miliardy korun. Loni dosahovaly 10,89 a předloni 10,42 miliardy korun. Odbory situaci v kultuře kritizují. Poukazují na nízké výdělky. Zatímco průměrná mzda ve státě loni ve třetím čtvrtletí činila 26.072 korun, v kultuře byla o 4500 korun nižší.

Průměrný plat v památníku národního písemnictví loni činil 22.715 korun, letos 23.821 korun. V brněnském technickém muzeu si pracovník vydělá letos v průměru 18.902 korun, loni 16.404 korun. V Národním filmovém archivu průměrný plat loni dosahoval 20.096 korun a letos 21.476 korun, v Národní galerii loni 23.572 korun a teď 24.832 korun.

Čerpání peněz z EU se tripartita věnuje pravidelně. Podle zaměstnavatelů hrozí to, že by Česko mohlo přijít o evropské dotace na desítky dopravních projektů. Evropská komise u nich žádá nové posouzení jejich dopadu na životní prostředí, to původní vzniklo ještě před vstupem ČR do unie. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že by nová analýza mohla zdržet 64 důležitých staveb a čerpání asi 90 miliard. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v pátek uvedl, že by komise mohla souhlasit se zrychleným posouzením u deseti či 15 projektů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…