Trump chce od spojenců v NATO více peněz. Německý ministr zahraničí mu poslal jasný vzkaz

31.3.2017 9:25 odp.

Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson zavítal do Evropské centrály NATO v Bruselu a zopakoval tady požadavek 45. prezidenta USA na zvýšení výdajů na obranu. Víc by měli platit evropští spojenci, kteří se ve většině případů ani neblíží ke dvěma procentům HDP vydaným ročně na obranu, ačkoli se k tomu zavázali. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel však poslal Donaldu Trumpovi jasný vzkaz.

Trump chce od spojenců v NATO více peněz. Německý ministr zahraničí mu poslal jasný vzkaz
Foto: SPD
Popisek: Sozialdemokratische Partei Deutschlands

Než se stal Donald Trump prezidentem, označoval Severoatlantickou alianci za zastaralou organizaci. Po nástupu do úřadu svůj slovník sice zmírnil, ale i nadále si trval na tom, že Američané až dosud platili příliš mnoho peněz na to, aby se Evropané mohli cítit v bezpečí. Trump sice uznává, že Spojené státy mají vůči Evropě své závazky, jenže i Evropané mají své závazky, tak by je raději měli dodržovat, nebo by se taky mohlo stát, že Washington změní názor.

Agentura Reuters k tomu dodává, že úplně stejný vzkaz teď do bruselského sídla NATO přivezl americký ministr zahraničí Rex W. Tillerson. Evropané by si podle jeho názoru měli připravit jasný plán, podle něhož naplní své závazky. Tento plán by pak měli představit 45. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, až se všichni společně setkají. Moc času už Evropanům nezbývá. Mají čas přibližně do konce května, kdy se setkají s Trumpem.

Celý článek naleznete zde.

Spolkový ministr zahraničí a bývalý předseda německé sociální demokracie Sigmar Gabriel však požadavek Trumpa odmítl.

„Dvě procenta HDP představuje asi 70 miliard euro. Neznám žádného německého politika, který by tvrdil, že je to dosažitelné, nebo dokonce žádoucí,“ řekl Gabriel Tillersonovi. Správná otázka podle německého ministra zahraničí nezní, jak vydávat víc peněz na obranu v rámci NATO, ale jak efektivněji využívat ty finanční prostředky, které už jsou vynakládány.

Sluší se připomenout, že v tuto chvíli platí Spojené státy asi 70 procent rozpočtu Aliance.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

20:43 To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

Nedělní Partie na CNN Prima NEWS byla bohatá na diskusi s ostrými názorovými střety, jejími hlavními…