Trump chce od spojenců v NATO více peněz. Německý ministr zahraničí mu poslal jasný vzkaz

31.03.2017 21:25 | Zprávy

Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson zavítal do Evropské centrály NATO v Bruselu a zopakoval tady požadavek 45. prezidenta USA na zvýšení výdajů na obranu. Víc by měli platit evropští spojenci, kteří se ve většině případů ani neblíží ke dvěma procentům HDP vydaným ročně na obranu, ačkoli se k tomu zavázali. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel však poslal Donaldu Trumpovi jasný vzkaz.

Trump chce od spojenců v NATO více peněz. Německý ministr zahraničí mu poslal jasný vzkaz
Foto: SPD
Popisek: Sozialdemokratische Partei Deutschlands

Než se stal Donald Trump prezidentem, označoval Severoatlantickou alianci za zastaralou organizaci. Po nástupu do úřadu svůj slovník sice zmírnil, ale i nadále si trval na tom, že Američané až dosud platili příliš mnoho peněz na to, aby se Evropané mohli cítit v bezpečí. Trump sice uznává, že Spojené státy mají vůči Evropě své závazky, jenže i Evropané mají své závazky, tak by je raději měli dodržovat, nebo by se taky mohlo stát, že Washington změní názor.

Agentura Reuters k tomu dodává, že úplně stejný vzkaz teď do bruselského sídla NATO přivezl americký ministr zahraničí Rex W. Tillerson. Evropané by si podle jeho názoru měli připravit jasný plán, podle něhož naplní své závazky. Tento plán by pak měli představit 45. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, až se všichni společně setkají. Moc času už Evropanům nezbývá. Mají čas přibližně do konce května, kdy se setkají s Trumpem.

Celý článek naleznete zde.

Spolkový ministr zahraničí a bývalý předseda německé sociální demokracie Sigmar Gabriel však požadavek Trumpa odmítl.

„Dvě procenta HDP představuje asi 70 miliard euro. Neznám žádného německého politika, který by tvrdil, že je to dosažitelné, nebo dokonce žádoucí,“ řekl Gabriel Tillersonovi. Správná otázka podle německého ministra zahraničí nezní, jak vydávat víc peněz na obranu v rámci NATO, ale jak efektivněji využívat ty finanční prostředky, které už jsou vynakládány.

Sluší se připomenout, že v tuto chvíli platí Spojené státy asi 70 procent rozpočtu Aliance.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…