Trump chce úřadovat do poslední chvilky. Chce prý stáhnout vojáky z ciziny a kleknout na Čínu

16.11.2020 18:49

Do konce prezidentského mandátu Donalda Trumpa zbývají necelé dva měsíce, než jej vystřídá demokratický vítěz letošních voleb Joe Biden. Přesto má Trump ještě nespočet plánů, mimo jiné chce stáhnout domů vojáky a zakleknout na Čínu. Píše to server Seznam Zprávy.

Trump chce úřadovat do poslední chvilky. Chce prý stáhnout vojáky z ciziny a kleknout na Čínu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump

Donald Trump se stále brání tomu, aby uznal porážku v prezidentských volbách. A tak i pro následující měsíce své funkce plánuje významné kroky. Minulý týden kromě toho, že podal žaloby v několika klíčových státech kvůli výsledkům voleb, také propustil šéfa resortu obrany Marka Espera. Místo něj dosadil sobě bližšího Christophera Millera. 

Do konce mandátu pak Trump chce mimo jiné také stáhnout z Blízkého a Středního východu – tedy z Iráku a Afghánistánu – zbývající americké vojáky. A právě to je jedna z Millerových priorit. Esper proti tomu vystupoval naopak odmítavě, chtěl zaujmout spíše opatrný postoj a vojáky stáhnout až v době vhodné situace. Chtěl také spolupracovat se spojenci.

Trump však také představil další omezení vůči Číně. S ní vedou USA už pár let obchodní válku. Trump pak měl podle všeho zakázat americké investice do těch podniků, jež podle Washingtonu vlastní nebo je kontroluje čínská armáda. 

Exekutivní příkaz by měl vejít v platnost 11. ledna – od té doby budou mít američtí investoři zakázané jakékoliv transakce s cennými papíry 31 čínských firem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

14:27 To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

Skoro každý den se veřejnost dozvídá, kolik přibylo nově pozitivně testovaných a k tomu je třeba tis…