Trump definitivně rozhodl: Spojené státy odstupují od jaderné dohody s Íránem

08.05.2018 21:20

Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Trump už v minulosti dohodu několikrát kritizoval a je toho názoru, že nezabránila Teheránu dál usilovat o vyrobení jaderné zbraně, napsala ČTK.

Trump definitivně rozhodl: Spojené státy odstupují od jaderné dohody s Íránem
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Donald Trump považuje dohodu za „velké zklamání nejen pro něj, ale i pro všechny občany Spojených států“. Podle svých slov je přesvědčen o tom, že odstoupení učiní USA mnohem bezpečnějšími, uvedla ČTK.

„Za pár okamžiků podepíšu prezidentské memorandum, které obnoví americké jaderné sankce vůči íránskému režimu. A to ty nejvyšší možné ekonomické sankce,“ uvedl s tím, že nehodlá Írán ponechat jen tak bez dohledu.

„Je možné, že budeme čelit nějakým problémům tak dva až tři měsíce, ale překonáme je,“ prohlásil ještě před Trumpovým rozhodnutím o jaderné dohodě íránský prezident Hasan Rúhání na ropné konferenci v Teheránu s odkazem na případné odstoupení USA od dohody.

Írán dohodu uzavřel v roce 2015 se šesti mocnostmi (USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko) a EU a zavázal se v ní pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Díky tomu se otevřel zahraničním firmám přístup na osmdesátimilionový íránský trh.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

13:41 „A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

Hana Lipovská je radní České televize, nyní se však rozhodla k tomu kandidovat do Poslanecké sněmovn…