Trump v poselství o stavu unie nabídl vstřícnou ruku demokratům i republikánům

31.01.2018 20:45

Americký prezident Donald Trump pronesl v úterý večer tradiční řeč před členy obou komor Kongresu. Hlavním obsahem jeho poselství o stavu unie byla výzva ke společné práci obou parlamentních stran. Vyšetřování údajného volebního vměšování Ruska prezident USA překvapivě vůbec nekomentoval a vztahům s Moskvou ani se spojenci nevěnoval v poselství významnější pozornost.

Trump v poselství o stavu unie nabídl vstřícnou ruku demokratům i republikánům
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump

Trump se vyslovil, že vláda pod jeho vedením buduje bezpečnou a silnou zemi. Ke spolupráci vyzval obě parlamentní strany. „Dnes večer vás všechny vyzývám, abyste odložili spory a hledali společný jazyk, abyste dosáhli potřebné jednoty ve prospěch lidí, k jejichž službě jste byli zvolení,“ řekl Trump a dodal, že nabízí vstřícnou ruku ke spolupráci členům obou stran, demokratům i republikánům.

K horkému tématu o ovlivňování prezidentských voleb v USA ruskými tajnými službami se během svého více než hodinového proslovu vůbec nevyjádřil. Řeč prezidenta nečekaně působila velmi smířlivě, než jak by se od Trumpa dalo očekávat. Server Politico si jeho neobvyklé jednání vysvětluje tím, že tento přístup je pro něj nyní velmi nutný, pokud chce zlákat demokraty pro spolupráci.

V tomto roce čeká Bílý dům náročné období, jelikož vláda bude svůj program prosazovat v atmosféře politického boje před listopadovými volbami do Kongresu a republikáni v nich hodlají obhajovat většinu v obou parlamentních komorách. „Chci hovořit o budoucnosti, jaká nás čeká. Nás všechny, společně jako jeden tým, jeden lid, jednu americkou rodinu,“ dodal prezident.

Trump se chce zaměřit hlavně na modernizaci infrastruktury, pro kterou požádá Kongres o 1,5 bilionu dolarů. Podle informací ČTK by chtěl prosazovat i ochranu země před ilegální imigrací s pomocí chystaného „spravedlivého kompromisu“ s demokraty. Připomněl také to, že na jihu země vybuduje „velkou zeď“, která zajistí zemi bezpečnost, a že ukončí vízovou loterii a takzvanou řetězovou migraci způsobenou spojováním rodin. Nezapomněl připomenout ani úspěchy boje s Islámským státem v Sýrii a Iráku a oznámil podpis exekutivního příkazu, jímž ponechává otevřenou věznici v kubánském Guantánamu.

Prezident USA se také vyslovil, že Kongres by měl zajistit, aby zahraniční finanční pomoc USA sloužila americkým zájmům a směřovala výhradně k přátelům, nikoli nepřátelům Ameriky. Odsoudil také jaderné ambice Pchjongjangu a řekl, že jeho vláda nebude opakovat staré chyby, které „dostaly Spojené státy do této velmi nebezpečné situace“. Bezpříkladná síla je podle prezidenta nejjistější obranou proti hrozbám zlotřilých režimů, teroristických skupin a rivalů, jako jsou Čína nebo Rusko.

Původní zdroj ZDE.

Na Trumpovo poselství o stavu unie reagoval demokratický poslanec Joe Kennedy, který využil práva opoziční strany odpovědět na bilanční zprávu hlavy státu tak, že úspěchy americké ekonomiky sice zvýšily zisky korporací a povzbudily investory, řadovým zaměstnancům ale spravedlivý podíl na bohatství nepřinesly. Podle Joea Kennedyho, který je vnukem někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho, by Američané měli odmítnout „vypjaté stranictví a chaos“ Trumpovy éry. „Surovci“ prý mohou zasadit úder a zabodovat, ale nikdy nedosáhnou síly a velikosti ducha lidí sjednocených k obraně své budoucnosti.

Vláda podle Kennedyho neútočí jen na zákony, které Američany chrání, ale útočí na samotnou myšlenku, že Američané za ochranu stojí. Demokraté naopak slibují lepší osud všem, „kdo tuto zemi mají za vlastní“. Trumpův projev pobouřil i další demokratické zastupitele. Například bývalý prezidentský kandidát Bernie Sanders mu vyčetl, že v poselství opominul problém klimatických změn, nerovnoměrné rozdělení národního bohatství nebo otázky sociálního zabezpečení. Sandersovi prý v kongresovém sále dalo práci, aby se při projevu „nesmál nahlas“.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podepiš, řekl jsem Putinovi. Řval na mě Sarkozy. Víte, co dělal Jaromír Soukup? Mirek Topolánek začal „zpívat“

14:44 Podepiš, řekl jsem Putinovi. Řval na mě Sarkozy. Víte, co dělal Jaromír Soukup? Mirek Topolánek začal „zpívat“

Někdejší pravicový předseda vlády Mirek Topolánek, který Česko letos zaujal, když v lednu neúspěšně …