Trumpe, chemický útok? Je to jinak. Z ČT zazněla nevídaná slova

12.04.2018 11:44

Válečná novinářka Lenka Klicperová před kamerami ČT prohlásila, že záleží na 45. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, zda rozjede v Sýrii katastrofický scénář, nebo zda si svět bude moct trochu vydechnout a říct si, že se snad přece jen neblíží válka mezi Spojenými státy a Ruskem, která by dopadla na celé lidstvo.

Trumpe, chemický útok? Je to jinak. Z ČT zazněla nevídaná slova
Foto: White house
Popisek: Donald Trump
reklama

Prezident Spojených států Donald Trump dává najevo, že pokud chemické zbraně ve městě Duma použily vládní jednotky syrského prezidenta Bašára Asada, tak za to tvrdě zaplatí. Rusové Trumpovi na oplátku vzkazují, aby se držel zpátky. Kdyby snad k Sýrii zamířila nějaká americká raketa, ruské jednotky jsou připraveny ji sestřelit. Nad Sýrií už sedm let ničenou občanskou válkou, se tak stahují další mraky. Stane se místem, kde fakticky odstartuje třetí světová válka?

Anketa

Kterého politika ANO vyjma Babiše máte nejraději?

20%
2%
4%
hlasovalo: 4765 lidí

Válečná reportérka Lenka Klicperová před kamerami ČT prozradila, že chemické zbraně nemá v Sýrii k dispozici zdaleka jen prezident Asad, ale také islamističtí rebelové, kteří Asadovi vzdorují. „Do Duma se nedostal nikdo, kdo by mohl ověřit, co se tam vlastně stalo,“ řekla Klicperová. Důrazně upozornila na to, že dosud nebylo jasně řečeno, kdo použil chemické zbraně.

„Pokud ten útok byl spáchán skutečně chlórem, tak není vůbec žádný problém, aby tento chlór použila jako bojovou zbraň jakákoli organizace, která v té oblasti působí. Chlór není nic složitého na skladování, na výrobu. Já jsem sama viděla, ať už v Sýrii, nebo v Iráku, obrovské chemické sklady, které používal třeba Islámský stát. Vzhledem k tomu, jak se s těmito zbraněmi obchoduje na Blízkém východě, tak nevidím vůbec žádný problém v tom, aby si tuto zbraň mohla pořídit jakákoliv jiná islamistická organizace,“ zaznělo z úst šéfredaktorky časopisu Lidé a země.

Nezdá se jí logické, že by Asad sáhl k použití chemických zbraní ve chvíli, kdy nad rebely vítězí. Pokud se o slovo přihlásí Donald Trump a odpálí směrem k Sýrii rakety, válka znovu nabere na obrátkách. Přibudou mrtví a další lidé se dají na pochod ze zničené země. Učiní tak pravděpodobně i ti, kteří až dosud žili v Sýrii relativně normálně. Normálně na tamní poměry. V oblastech ovládaných Asadem.  

Je tedy na Trumpovi, zda bude chtít věřit jedné nebo druhé straně, zda si počká, nebo zda v Sýrii rozpoutá další kolo války, která může přerůst v obrovskou katastrofu.

„To, jestli ta katastrofa přijde, pořád závisí na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa,“ prohlásila Klicperová. V tuto chvíli si dáma myslí, že se ještě může podařit zklidnit mezinárodní napětí. Možná si je i Trump vědom toho, co by mohl rozpoutat. „Nemyslím si, že zrovna on je politikem, který úplně domýšlí své výroky,“ podotkla dáma. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

7:25 Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

Stížnost Václava Klause se bude na Radě ČRo projednávat až na červencové schůzi. Své názory však něk…