Tunel v Chytré karanténě. Prý skoro miliarda. Trestní oznámení na Vojtěcha a hlavní hygieničky

29.11.2021 19:32 | Kauza

Projekt Chytré karantény si vzala do hledáčku skupina právníků z institutu ProLibertate. Poukazují na to, že projekt je nejenže neefektivní, ale měla se prý přes něj vyvést téměř miliarda korun soukromým firmám, a to i nezákonně. Na Adama Vojtěcha, Jarmilu Rážovou a Pavlu Svrčinovou tak podali trestní oznámení kvůli až miliardovým škodám. V ruce prý mají důkazy. Věc prý řeší i Nejvyšší kontrolní úřad.

Tunel v Chytré karanténě. Prý skoro miliarda. Trestní oznámení na Vojtěcha a hlavní hygieničky
Foto: prolibertate.cz
Popisek: Pro Libertate - logo

„Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch, hlavní hygienička Pavla Svrčinová a její předchůdkyně Jarmila Rážová i další lidé z jejich okolí zřejmě umožnili vyvést téměř miliardu korun soukromým firmám v rámci projektu Chytrá karanténa, o který se zajímá Nejvyšší kontrolní úřad,“ píše v tiskové zprávě Institut práv a občanských svobod  ProLibertate, který podal na Vojtěcha, Rážovou a Svrčinovou trestní oznámení.

Právníci totiž tvrdí, že mají důkazy o tom, že přes projekt Chytré karantény odtekly z rozpočtu České republiky a zřejmě i Evropské unie stovky milionů korun na účty soukromých firem. Nelze podle nich ani vyloučit, že k tomu nedošlo v rozporu se zákonem. Podle institutu se o případ zajímá také Nejvyšší kontrolních úřad. „Může představovat jeden z největších příkladů zneužití boje státu proti epidemii covidu-19 pro vyvádění prostředků z veřejných rozpočtů,“ tvrdí na adresu projektu Chytré karantény Tomáš Nielsen, předseda ProLibertate, a dodává, že projekt není ani efektivní v pomoci omezení šíření epidemie SARS-CoV-2. Nielsen dále zdůrazňuje, že další informace zveřejňovat nebudou, aby mohly orgány činné v trestním řízení okolnosti celého projektu řádně prošetřit.

ProLibertate je odborný institut práva a občanských svobod, který sdružuje  právníky, kteří hájí hodnoty, jako jsou lidská důstojnost, právo na soukromí, právo na soudní ochranu apod. Dlouhodobě vystupuje proti opatřením vlády ČR i Ministerstva zdravotnictví, protiústavně omezujícím individuální práva a svobody, s cílem vrátit ČR k základním principům demokratického právního státu, jak uvádí na svých stránkách. 

Projekt Chytré karantény pak vznikl s cílem trasovat kontakty nakaženého a izolovat ty, kteří se mohli nakazit. Systém navrhla k využití neformální skupina COVID19CZ a v současnosti ho v České republice provozuje Ministerstvo zdravotnictví. Součástí systému je i aplikace eRouška.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Železný přitvrdil. Od Babiše chce omluvu. Vytáhl zákon. A Witowská podpořila

8:58 Železný přitvrdil. Od Babiše chce omluvu. Vytáhl zákon. A Witowská podpořila

„Aby mě někdo obvinil ze lži, je opravdu pro mě za hranou jakékoli přijatelnosti. ... A já se nenech…