Tunel v Chytré karanténě. Prý skoro miliarda. Trestní oznámení na Vojtěcha a hlavní hygieničky

29.11.2021 19:32 | Kauza

Projekt Chytré karantény si vzala do hledáčku skupina právníků z institutu ProLibertate. Poukazují na to, že projekt je nejenže neefektivní, ale měla se prý přes něj vyvést téměř miliarda korun soukromým firmám, a to i nezákonně. Na Adama Vojtěcha, Jarmilu Rážovou a Pavlu Svrčinovou tak podali trestní oznámení kvůli až miliardovým škodám. V ruce prý mají důkazy. Věc prý řeší i Nejvyšší kontrolní úřad.

Tunel v Chytré karanténě. Prý skoro miliarda. Trestní oznámení na Vojtěcha a hlavní hygieničky
Foto: prolibertate.cz
Popisek: Pro Libertate - logo

„Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch, hlavní hygienička Pavla Svrčinová a její předchůdkyně Jarmila Rážová i další lidé z jejich okolí zřejmě umožnili vyvést téměř miliardu korun soukromým firmám v rámci projektu Chytrá karanténa, o který se zajímá Nejvyšší kontrolní úřad,“ píše v tiskové zprávě Institut práv a občanských svobod  ProLibertate, který podal na Vojtěcha, Rážovou a Svrčinovou trestní oznámení.

Právníci totiž tvrdí, že mají důkazy o tom, že přes projekt Chytré karantény odtekly z rozpočtu České republiky a zřejmě i Evropské unie stovky milionů korun na účty soukromých firem. Nelze podle nich ani vyloučit, že k tomu nedošlo v rozporu se zákonem. Podle institutu se o případ zajímá také Nejvyšší kontrolních úřad. „Může představovat jeden z největších příkladů zneužití boje státu proti epidemii covidu-19 pro vyvádění prostředků z veřejných rozpočtů,“ tvrdí na adresu projektu Chytré karantény Tomáš Nielsen, předseda ProLibertate, a dodává, že projekt není ani efektivní v pomoci omezení šíření epidemie SARS-CoV-2. Nielsen dále zdůrazňuje, že další informace zveřejňovat nebudou, aby mohly orgány činné v trestním řízení okolnosti celého projektu řádně prošetřit.

ProLibertate je odborný institut práva a občanských svobod, který sdružuje  právníky, kteří hájí hodnoty, jako jsou lidská důstojnost, právo na soukromí, právo na soudní ochranu apod. Dlouhodobě vystupuje proti opatřením vlády ČR i Ministerstva zdravotnictví, protiústavně omezujícím individuální práva a svobody, s cílem vrátit ČR k základním principům demokratického právního státu, jak uvádí na svých stránkách. 

Projekt Chytré karantény pak vznikl s cílem trasovat kontakty nakaženého a izolovat ty, kteří se mohli nakazit. Systém navrhla k využití neformální skupina COVID19CZ a v současnosti ho v České republice provozuje Ministerstvo zdravotnictví. Součástí systému je i aplikace eRouška.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: sla

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

21:25 „Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

Sněmovnou schválená korespondenční volba připouští, aby o tom, kdo bude u nás vládnout, rozhodovali …