Tunel v Chytré karanténě. Prý skoro miliarda. Trestní oznámení na Vojtěcha a hlavní hygieničky

29.11.2021 19:32 | Kauza

Projekt Chytré karantény si vzala do hledáčku skupina právníků z institutu ProLibertate. Poukazují na to, že projekt je nejenže neefektivní, ale měla se prý přes něj vyvést téměř miliarda korun soukromým firmám, a to i nezákonně. Na Adama Vojtěcha, Jarmilu Rážovou a Pavlu Svrčinovou tak podali trestní oznámení kvůli až miliardovým škodám. V ruce prý mají důkazy. Věc prý řeší i Nejvyšší kontrolní úřad.

Tunel v Chytré karanténě. Prý skoro miliarda. Trestní oznámení na Vojtěcha a hlavní hygieničky
Foto: prolibertate.cz
Popisek: Pro Libertate - logo

„Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch, hlavní hygienička Pavla Svrčinová a její předchůdkyně Jarmila Rážová i další lidé z jejich okolí zřejmě umožnili vyvést téměř miliardu korun soukromým firmám v rámci projektu Chytrá karanténa, o který se zajímá Nejvyšší kontrolní úřad,“ píše v tiskové zprávě Institut práv a občanských svobod  ProLibertate, který podal na Vojtěcha, Rážovou a Svrčinovou trestní oznámení.

Právníci totiž tvrdí, že mají důkazy o tom, že přes projekt Chytré karantény odtekly z rozpočtu České republiky a zřejmě i Evropské unie stovky milionů korun na účty soukromých firem. Nelze podle nich ani vyloučit, že k tomu nedošlo v rozporu se zákonem. Podle institutu se o případ zajímá také Nejvyšší kontrolních úřad. „Může představovat jeden z největších příkladů zneužití boje státu proti epidemii covidu-19 pro vyvádění prostředků z veřejných rozpočtů,“ tvrdí na adresu projektu Chytré karantény Tomáš Nielsen, předseda ProLibertate, a dodává, že projekt není ani efektivní v pomoci omezení šíření epidemie SARS-CoV-2. Nielsen dále zdůrazňuje, že další informace zveřejňovat nebudou, aby mohly orgány činné v trestním řízení okolnosti celého projektu řádně prošetřit.

ProLibertate je odborný institut práva a občanských svobod, který sdružuje  právníky, kteří hájí hodnoty, jako jsou lidská důstojnost, právo na soukromí, právo na soudní ochranu apod. Dlouhodobě vystupuje proti opatřením vlády ČR i Ministerstva zdravotnictví, protiústavně omezujícím individuální práva a svobody, s cílem vrátit ČR k základním principům demokratického právního státu, jak uvádí na svých stránkách. 

Projekt Chytré karantény pak vznikl s cílem trasovat kontakty nakaženého a izolovat ty, kteří se mohli nakazit. Systém navrhla k využití neformální skupina COVID19CZ a v současnosti ho v České republice provozuje Ministerstvo zdravotnictví. Součástí systému je i aplikace eRouška.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: sla

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico a Ukrajina. Policie teď urážky neřeší. Rajchl vytáhl i slova Fialy

22:33 Fico a Ukrajina. Policie teď urážky neřeší. Rajchl vytáhl i slova Fialy

„Rozklad spravedlnosti a demokracie v České republice“ – těmito slovy předseda strany PRO Jindřich R…