Turci nás mají v hrsti, píší noviny. Merkelové nadávají i Rakušané

9. 3. 2016 8:00

Turci mají Evropu v hrsti, píší dnešní Lidové noviny. Soudí tak podle závěru summitu EU, na kterém se politici domluvili s Tureckem na předběžné dohodě, jak vyřešit sílící migrační krizi. Podle německé kancléřky Angely Merkelové je dohoda průlomem.

Turci nás mají v hrsti, píší noviny. Merkelové nadávají i Rakušané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

Kritici však tak nadšeni nejsou. Tvrdí, že Unie se stala rukojmím Ankary. Turecko totiž sice slíbilo, že Ankara vezme na své území všechny imigranty, kteří přeplují nelegálně na řecké ostrovy, ale chce z evropské pokladny celkem šest miliard eur, urychlení jednání o bezvízovém styku a odblokování rozhovorů o vstupu země do EU. Navíc za každého běžence, kterého takto Turci přijmou, musí Evropa přijmout jednoho syrského uprchlíka z Turecka. 

Turkové přitom svými požadavky Unii překvapili. Kromě Angely Merkelové je dopředu znal pouze nizozemský premiér Mark Rutte. A mnozí další, například maďarský premiér Viktor Orbán, cítili právem zklamání – turecké jednání totiž neodpovídalo zmiňované evropské jednotě a společné vůli. 

Rakouský deník Der Standard nyní seznam tureckých požadavků označil za důsledek politiky Merkelové. A píše, že by podle něj byla chyba, kdyby Merkelová vše vsadila na jedno řešení. A není prý nikdo, kdo by ji na evropské scéně reguloval. Navíc, podle pozorovatelů, je postup Evropské unie pomalý, neboť novou dohodu s Tureckem budou politici schvalovat až za 8 dní. 

Proti plánované dohodě se bouří i ochránci lidských práv. Šéf humanitární organizace Pro Asyl Günter Burkhardt uvedl, že mezi uprchlíky nejsou jen Syřané, a proto není možné je štvát proti ostatním uprchlíkům, například Iráčanům či Afgháncům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…