Tvrdé nařčení. Co nasadil Kalousek na Pavla, tu ještě nebylo

26.07.2022 12:54 | Ze sítí

Exministr financí Miroslav Kalousek ani po silných reakcích neustává v kritice prezidentského kandidáta Petra Pavla. Po vypjaté diskusi, jež začala Kalouskovým označením Pavla za „prominentního spratka“ z „prominentní bolševické rodiny“ se začaly šířit spekulace, nakolik by byl generál Pavel ochotný spolupracovat s režimem, pokud by nenásledovala sametová revoluce či se události vyvinuly jinak. „Akceptoval každý režim, který měl zrovna moc,“ mínil exministr a dal Pavla do souvislosti s komunistickým plukovníkem Zdeňkem Zbytkem, k němuž se v minulosti opakovaně vyjádřil s pohrdáním.

Tvrdé nařčení. Co nasadil Kalousek na Pavla, tu ještě nebylo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Správní rady VZP ČR Miroslav Kalousek

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 38991 lidí
Kalousek se k minulosti Pavla vyjádřil poté, co si přečetl výsledky průzkumu agentury Ipsos a zjistil, že by do druhého kola prezidentské volby postoupil Pavel s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO). V případě, že by se nyní konaly prezidentské volby, vyhrál by je podle modelu expremiér Babiš s 31,7 % hlasů. Těsně za ním se drží někdejší předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel (23,8 % hlasů).

Přestože zatím Babiš neoznámil, že je zcela rozhodnutý na prezidenta země kandidovat, Kalousek již předem avizovat, že by raději volil v případě této sestavy ve druhém kole voleb Pavla. Byť by měl nemalé výhrady.

„Asi si to zasloužíme. Asi nám nezbývá nic jiného, než 32 let po listopadu volit jednoho nebo druhého ‚prominentního spratka‘ z té či oné prominentní bolševické rodiny. V takovém případě bych volil Petra Pavla. Pořád ale doufám, že budu mít důstojnou šanci,“ ohodnotil oba kandidáty.

Pavel toto označení neviděl rád. „‚Prominentní spratek z prominentní bolševické rodiny‘… to jsem od Vás opravdu čekal víc, pane Kalousku. Vím, že se nebojíte silnějších výrazů a někdy jsou opravdu zapotřebí, ale tímhle jste klesl hluboko pod svoji úroveň. Tudy cesta k lepší politické kultuře opravdu nevede,“ nepotěšil Pavel Kalouska.

Kalousek si ovšem i poté za svými slovy stál. Pavel dle něho pocházel z prostředí, které s komunistickým režimem spolupracovalo více než rodina Babiše. „Vzhledem k rodinné anamnéze jím v osmdesátých létech nebyl o nic méně, než Andrej Babiš. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že starý Pavel byl v hierarchii KGBácké pyramidy výše, než starý Babiš,“ mínil.

Kalousek by byl raději, kdyby takováto prezidentská volba Česko ani nepostihla. Volil by prý raději kohokoli, jen aby nedošlo na toho, kdo „má z komunistických časů krycí jméno a registrační číslo“.

Kalouskova slova pak rozproudila na toto téma další diskusi. Předlistopadový kapitán Československé lidové armády Petr Pavel, který sloužil Varšavskému paktu také coby rozvědčík, načež se po sametové revoluci stal generálem a předsedou vojenského výboru NATO, se již několikrát vyjadřoval, že jeho členství v KSČ mezi lety 1985 až 1989 nebyl dobrý nápad.

Zároveň se však Pavel, mezi jehož předlistopadové úkoly patřilo i politické školení mužstva, těžko zbavuje pochval za „politicko-ideovou připravenost“ či svého ohodnocení v posudku, v němž padlo, že je „třídně uvědomělý a politicky vyspělý“.

Komentátor Oldřich Tichý tak dříve hodnotil, že „minulost vyznamenaného bolševického lampasáka, člena KSČ a komunistického vojenského špióna“ Pavlovi už nikdo neodpáře.

„Pokud teď Pavel tvrdí, že nikomu neublížil a ze svého členství ve straně neměl žádné výhody, je to k smíchu. Každý člen KSČ legitimizoval komunistický režim. A každý komunistický lampasák byl jednoznačně součástí represívního aparátu, díky němuž se zločinný systém držel u moci,“ psal Tichý v roce 2020 a poznamenal, že někdejší předseda Vojenského výboru NATO Pavel prokázal „ochotu sloužit komukoliv, kdo bude zrovna u moci“. „A kdyby tady přistáli Marťani…“ naznačil Tichý ve svém komentáři pro Reflex.

Právě tento článek se nyní po Kalouskově kritice začal opět šířit a režisér Jan Hřebejk poznamenal, že sice věří, že by Pavel byl ochotný „kolaborovat s Marťanama“, ale to se nestalo a místo Marťanů došlo na jeho kariéru v NATO. „Tak já věřím, že kdyby přišli Marťani, tak by Petr Pavel možná kolaboroval s Marťanama. Ale oni před 32 lety přišli Američané a my vstoupili do NATO, a pan lampasák celou tu dobu prokazatelně a s úspěchem spolupracoval s nimi. Tak já volím tu ověřenou skutečnost, a ne bláboly,“ vyjádřil se.

Následovala diskuse, v níž se Hřebejk vyjádřil, že i „ve stalinistické KSČ bylo mnoho pozdějších disidentů, kteří se později osvědčili jako demokrati“. Kalousek na to nevydržel nereagovat. „To je pravda. Ale bývalí komouši, pozdější disidenti se režimu aktivně postavili. Srovnávat Pavla s Pithartem je blbost. Ten první jen akceptoval každý režim, který měl zrovna moc,“ pustil se opět do Pavla.

Podotkl, že bude raději lepší nevolit ani Babiše ani Pavla, jelikož „nemůžeme ověřit, jak by Pavel nespolupracoval s Marťany“. „Jinak tu jistotu nikdy mít nebudete. Jen emoce a pocity,“ dodal v diskusi, kde Kalousek kontroval Hřebejkovi, že by podle jeho logiky mohl s Američany spolupracovat klidně i plukovník Československé lidové armády podporující KSČ za sametové revoluce Zdeněk Zbytek, kdyby tehdy dostal šanci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

15:51 Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Neznalost zákona neomlouvá. A Ivan Hoffman připomíná, že to platí nejen pro ob…