Ty sračky se budou hlásit! Na internetu kvete nenávist. Dejme dohromady tým mladých, který to bude oznamovat, zaznělo z Žít Brno

16.12.2016 12:32

Brněnský zastupitel z hnutí Žít Brno Martin Freund má strach. Strach z toho, jak rychle se na sociálních sítích šíří nenávist. Mnozí lidé už jsou tak otrlí, že se nebojí šířit zlobu ani pod svým pravým jménem a věří, že se jim nic nestane. S tím se musí něco dělat, napsal politik na sociální síti Facebook. A navrhl vytvoření týmu, který by monitoroval vyjadřování lidí na sociálních sítích a v křiklavých případech by zasahoval.

Ty sračky se budou hlásit! Na internetu kvete nenávist. Dejme dohromady tým mladých, který to bude oznamovat, zaznělo z Žít Brno
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

„Ve veřejném prostoru, zejména na sociálních sítích, se objevuje už relativně dlouho strašné množství projevů, které jsou prostě evidentně za hranicí zákona. A většinou není ani od anonymních profilů. Lidi už jsou si v tomhle tak jistí, že jim nedělá problém napsat ‚židi do plynu‘ úplně přiznaně z dohledatelného profilu pod svým jménem,“ zlobí se politik.

Kdo o tom pochybuje, nechť se podívá, co vyvolala kauza Radka Bangy a vystoupení Tomáše Ortela na Slavících. Ačkoli by měla šíření nenávisti šetřit policie, podle Freunda tak nečiní. Prý možná nestíhá. Ať už je to, jak chce, politik je zděšen z toho, že stále více lidí toto chování bere jako normální.

Necháme si plivat do ksichtu, bojí se zastupitel

„Děsím se toho, že se takové věci stávají normou, že to tolerujem, už se nad tím ani nepozastavujem a jen mávneme rezignovaně rukou. A to mě přivádí na jednu myšlenku. Já vím, že jsme u nás velmi citlivý na udavačství a chápu to. Ale důvodné podání trestního oznámení by přece nemělo být takto chápáno, protože nečinností necháváme plivat do ksichtu všem, na které tahle nenávist dopadá. Tak si říkám, neměla by tohle začít řešit občanská společnost? Nemělo by prostě smysl dát dohromady pár mladých právníků a ochotných lidí, odject třeba na víkend společně někam na chalupu, probrat se tam tím humusem a sepsat tam prostě x trestních oznámení na evidentně stíhatelné věci na sociálních sítích?“ pokládá si otázku zastupitel.

Rád by prý od lidí slyšel, co si o tomto nápadu myslí a v diskusi pod příspěvkem se mu skutečně odpovědí dostalo. Dozvěděl se mimo jiné, že policie si nenávistných projevů všímá, profil Radka Bangy důkladně sleduje a pracuje. Jen to neznamená, by plnila věznice jedním sprostým buřičem za druhým.

Medializace nenávistných útoků může škodit

„Takže myslíte, že fakt koná? Všechny ty sračky, co vidím na sociálních sítích, jsou posléze vyšetřovány, akorát o tom nevím?“ zeptal se Freund. Pan Tomáš Izak odvětil, že se to skutečně děje. Brněnský zastupitel obratem žádal, aby se o podobných případech více psalo, protože míra nenávisti, kterou na sociálních sítích vnímá, je podle jeho názoru hrozivě veliká. Pan Izak oponoval, že medializace podobných případů může být kontraproduktivní. V diskusi také zaznělo, že řadu trestných oznámení policie prostě odloží.

Svůj názor k tématu napsal i někdejší senátor a soudce Jiří Vyvadil, jenž má za to, že Radek Banga vyvolal svým „nenávistným vyjádřením obrovský odpor“.

Martin Freund doslova napsal:

Celkem dlouhý čas už přemýšlím nad jednou věcí. Ve veřejném prostoru, zejména na sociálních sítích, se objevuje už relativně dlouho strašné množství projevů, které jsou prostě evidentně za hranicí zákona. A většinou není ani od anonymních profilů. Lidi už jsou si v tomhle tak jistí, že jim nedělá problém napsat "židi do plynu" úplně přiznaně z dohledatelného profilu pod svým jménem, viz. poslední smršť na profilu Radka Bangy.
Nerozumím tomu, že policie v tomto směru nekoná. To nemá protiextrémistický útvar nějaké lidi přímo na tohle? Možná nestíhají, nevím.
Děsím se toho, že se takové věci stávají normou, že to tolerujem, už se nad tím ani nepozastavujem a jen mávneme rezignovaně rukou.
A to mě přivádí na jednu myšlenku. Já vím, že jsme u nás velmi citlivý na udavačství a chápu to. Ale důvodné podání trestního oznámení by přece nemělo být takto chápáno, protože nečinností necháváme plivat do ksichtu všem, na které tahle nenávist dopadá. Tak si říkám, neměla by tohle začít řešit občanská společnost? Nemělo by prostě smysl dát dohromady pár mladých právníků a ochotných lidí, odject třeba na víkend společně někam na chalupu, probrat se tam tím humusem a sepsat tam prostě x trestních oznámení na evidentně stíhatelné věci na sociálních sítích?
Řekněte mi, je to moc blbá/naivní/práskačská představa? Jaký nápad vám to přijde?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak nic... Babiš může slavit rozpad „Demobloku“? Zvrat české politiky

7:31 Tak nic... Babiš může slavit rozpad „Demobloku“? Zvrat české politiky

Na sobotním sjezdu byl za šéfa lidovců zvolen poslanec Marian Jurečka. A to podle komentátorů znamen…