U Němců je rušno. Podívejte se

22.09.2015 10:26

Podstatná změna v azylovém právu. Všechna německá média se věnovala vzniku nového úřadu pro migraci. Spolková vláda na svých webových stránkách uveřejnila výsledek jednání koalice. Ministr vnitra Thomas de Maiziére sice neprosadil všechny své přísné návrhy, ale i tak jde o zásadní posun. Situaci v Německu shrnula z německého tisku pro ParlamentníListy.cz Alexandra Dlouhá.

U Němců je rušno. Podívejte se
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Anketa

Trenky na Hradě... Co vy na ně?

hlasovalo: 19053 lidí

Dlouhé dny se CDU/CSU a SPD spolu dohadovaly o lepší organizaci řešení vzniklé uprchlické krize. Nyní konečně došlo dohodě. Vznikl nový spolkový úřad: BAMF – Bundesamt für Migration und Flüchtlinge.

Jeho šéfem se stal Frank-Jürgen Weise. Ten má před sebou, jak řekl ministr vnitra de Maiziére, mamutí úkol: rychlejší řízení a rozhodování o udělení azylu; stejně tak přijetí více zaměstnanců a provedení optimalizace IT procesů. Toto byl výsledek první pracovní schůzky obou politiků. „Musíme být rychlejší a koordinovanější,“ prohlásil dále Weise, který zároveň řídí Spolkový úřad práce.

Státní televize ZDF uvedla ve svých zprávách vyjádření ministra vnitra, že naprosto klíčovým úkolem nového úřadu BAMF je zásadní zrychlení vyřizování žádostí o azyl, ačkoliv letos má spolkový úřad k vyřízení již nyní dvojnásob případů než v celém předchozím roce 2014. 

„Ty, kdo budou moci zůstat, chceme co nejrychleji zapojit do pracovního procesu. Pro ty, kdo nebudou mít perspektivu pobytu, musíme tento proces o to více urychlit, aby mohli opustit naši zemi a my tak měli místo pro jiné,“ řekl de Maiziére. A opět bylo řečeno, že skutečnost útěku před válečným konfliktem neznamená jistotu udělení pobytu.

Nový šéf Weise by se chtěl ve čtvrtek setkat v Berlíně s politickými špičkami spolkových zemí a předložit jim první návrhy týkající se nových pravidel.

Lipsko – pondělní demonstrace Pegidy

V pondělí 21. 9. ve večerních hodinách v centru Lipska proběhla demonstrace protestního hnutí Pegida. Nutno říci, že poměrně poklidná, na rozdíl od mnoha jejích předchozích akcí. 

Pochod přívrženců Pegidy totiž blokovali sedící odpůrci tohoto hnutí; přibližně padesát protestujících sedělo tak, aby se nemohli demonstrující populisté dostat blíže k centru města. Obě strany po sobě házely jablky a plastovými lahvemi, ale jinak k vážnějšímu střetu nedošlo. 

Jak uvedl deník Leipziger Volkszeitung, nejdříve město a později i správní soud protestní pochod pravicových populistů zkrátil. A to i kvůli nedostatku policistů. Přesně před týdnem v pondělí totiž při nepokojích na podobné akci Pegidy došlo k lehčímu zranění dvou policistů.

Kdo a jak zaplatí první pomoc

Die Zeit se věnoval nemocnicím a klinikám, které poskytují první pomoc běžencům, ale nemají jasně daná pravidla.

Kliniky a nemocnice po celém Německu bijí na poplach: velmi často nevědí, kdo převezme náklady prvního nutného ošetření pro běžence. Mimo jiné požadují zdravotní karty pro žadatele o azyl. Stoupající počet příchozích nemocnice přetěžuje a zahlcuje. Není přehled, kdo, kde a jak byl ošetřen, nemluvě o úhradách za tato ošetření. Německý svaz nemocnic by chtěl tato rizika zmírnit a očekává, že toho dosáhne uvažovaným zavedením jednotných zdravotních karet ve všech spolkových zemích. Především se ale zástupci zdravotnických zařízení zlobí, že u ošetření běženců, která se provedou nad rámec plánovaného, tedy předpokládaného objemu úkonů se krátí podle současných platných pravidel odměny až o 65 %. 

Ministr zdravotnictví Hermann Gröhe (CDU) však nechce tuto otázku otvírat. Proti zmírnění tvrdosti zákona argumentuje tím, že lze stávající objemy nově projednat a navýšit. 

Vláda slíbila spolkovým zemím více peněz pro běžence

Jak uveřejnil Der Welt, vláda chce na čtvrtečním zasedání ujistit Spolkové země o dalším navýšení finanční pomoci pro běžence. Jednoznačně se takto vyjádřil ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU). Konkrétní suma ale není ještě jasná. Nejprve byla určena pro nadcházející rok částka 3 miliard eur, ale spolkové země v reakci na toto jednoznačně požadují zdvojnásobení finanční pomoci, neboť počty příchozích se neustále zvyšují.

Vláda bude zřejmě upřednostňovat model paušálu na hlavu, kdy polovina bude financována vládou a polovina spolkovými zeměmi. Prozatímní oficiální číslo vlády je pro tento rok 800 000 žádostí o azyl. Vicekancléř Sigmar Gabriel (SPD) ale hovoří o počtu jednoho milionu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: .

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je průser, řekl jsem si...“ Ondřej Hejma uvolněně o ČT a primátoru Hřibovi. A socha Koněva? Vtipné srovnání

10:52 „To je průser, řekl jsem si...“ Ondřej Hejma uvolněně o ČT a primátoru Hřibovi. A socha Koněva? Vtipné srovnání

Ondřej Hejma měl tentokrát v Podtrženo, sečteno na XTV přehršel témat ke komentáři. O primátorovi Hř…