USA prý zoufale potřebují ovládnout Sýrii. A proto si připravily tento plán B

28. 2. 2016 21:11

Václav Danda se na serveru Petra Hájka Protiproud zamýšlí nad důsledky křehkého příměří v Sýrii, které je dodržováno od soboty. Bohužel si prý nemůžeme myslet, že jde o dlouhodobější záležitost. Toto příměří totiž ukazuje na jasný krach plánů Spojených států se Sýrií. A to si Washington nenechá líbit. Pro všechny případy proto pracují Američané s plánem B.

USA prý zoufale potřebují ovládnout Sýrii. A proto si připravily tento plán B
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Washington podle Dandy plánoval, že svrhne prezidenta Asada. Díky tomu, že do hry vstoupili Rusové. To ale nebyl jediný plán. „S tím souvisí i snaha o likvidaci Sýrie jako státu v jeho dnešních hranicích a rozdělení území mezi islamisty, Izrael, Turecko a Saúdskou Arábii. Ani to se nepodařilo uskutečnit, i když bude v současné situaci jistě velice těžké celistvost země udržet,“ poznamenává Danda.

Uzavřením dohody o příměří mnohé ztrácí také Turecko, které je podle autora v poslední době považováno za úhlavního nepřítele Ruska. Teď má problém, protože dohoda o příměří počítá i s autonomii Kurdů, byť v rámci syrského státu. To se Ankaře ani trochu nehodí.

Celý text najdete zde

„Jedním z málo známých motivů, celé ‚syrské operace‘ byla kromě vytlačení Rusů z tohoto teritoria (kde má Moskva dlouhodobě významnou – a vlastně jedinou – vojenskou základnu), také snaha otevřít syrské území pro katarský plynovod do EU. A to s cílem vytěsnit z evropského trhu Gazprom, a současně vytvořit v Sýrii islamistický režim napojený na Spojené státy podobný tomu, který známe ze Saúdské Arábie. Tento stát ovládaný wahábistickým islámem by mohl být teroristy z ISIL použit kromě jiného i k vyvolání války s Íránem a k vycvičení co nejvíce teroristických skupin, které by mohly mimo jiného ohrožovat jižní ‚podbřišek‘ Ruska. To vše za vydatné podpory Turecka a Spojených států,“ pokračuje autor.

Plán B

Ministr zahraničí Spojených států John Kerry hned v sobotu upozornil, že Spojené státy počítají s „plánem B“, pokud nebudou ruská či syrská vláda dodržovat podmínky příměří. Co to znamená? Syrští rebelové by např. mohli dostat k dispozici rakety země-vzduch, které by mohly představovat hrozbu pro ruské stíhačky a vrtulníky. Stejný postup Američané zvolili už v 80. letech 20. století v Afghánistánu. A Sovětský svaz byl tehdy donucen přiznat porážku.  Plán B možná zahrnuje další pokus o rozdělení Sýrie.  

Saudská Arábie již oznámila, že bude možné syrské umírněné opozici dodat právě rakety země-vzduch. Zdá se však, že Turecko zůstane stát stranou. Pro teď. Rusko totiž dalo najevo, že je připraveno použít i jaderné zbraně, pokud se v syrském konfliktu výrazněji angažují Turci. Možná právě to tureckého prezidenta Erdogana odradilo.

Nesmíme však zapomínat, že je Turecko také členem NATO. Aliance posílí svou vojenskou přítomnost ve střední Evropě i v Pobaltí. To podle Dandy ukazuje, že v soupeření s Ruskem Západu, resp. Spojeným státům, zdaleka nejde jen o Sýrii. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…