Události vysvětlovaly národu, co podepsal Havlíček o lithiu: Podpora, spolupráce, ale žádné jasné závazky, tvrdil do kamery Jakub Železný

10.10.2017 20:29

Česká televize oznámila, že do sporů o lithium pod Cínovcem chtějí teď vstoupit i lidovci. Moderátor Jakub Železný také divákům ukázal mnohokrát probírané memorandum, které s australskou firmou European Metals Holding za vládu podepsal ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček.

Události vysvětlovaly národu, co podepsal Havlíček o lithiu: Podpora, spolupráce, ale žádné jasné závazky, tvrdil do kamery Jakub Železný
Foto: Autodrom Most
Popisek: Natáčení České televize na Autodromu Most
reklama

Moderátor Jakub Železný hned na úvod úterních Událostí České televize oznámil, že nejmenší koaliční strana KDU-ČSL chce na vládě debatovat o lithiu a chce podat vysvětlení k memorandu, které s australskou firmou European Metals Holding podepsal ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, komunisté a Tomio Okamura z SPD se shodují na tom, že by toto memorandum mělo být vypovězeno.

„Mimochodem, to memorandum, tedy memorandum o porozumění, je dvoustranný dokument A4, kde se prakticky ve třech bodech píše o podpoře v oblasti průzkumu, těžby a zpracování lithia. V tom dokumentu se často objevují slova jako podpora nebo spolupráce. Žádné sankce ani jasně definované závazky ale neobsahuje,“ prozradil divákům Jakub Železný.

ČT pak pustila divákům slova ministra Havlíčka, podle něhož hnutí ANO s Andrejem Babišem a komunisté zneužívají otázku těžby lithia v předvolební kampani. V opozici proti Havlíčkovi zazněl výrok ministra pro životní prostředí Richarda Brabce. „Je to zbytečné. K tomu nebyl žádný důvod, aby to dělal tento ministr průmyslu a tato vláda,“ pravil Brabec. Divákům poté prozradil, že byl k podpisu memoranda přizván, ale odmítl to.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek poté poznamenal, že by detaily kolem memoranda měly být vyjasněny na jednání vlády. „Měli by vysvětlit všechny ty detaily, které jsou dosud nejasné a hodně se o nich spekuluje. Myslím, že by měli vysvětlit svůj postup,“ poznamenal Bělobrádek na adresu svých koaličních kolegů.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Železný poté divákům sdělil, že se pod Cínovcem nalézá asi 38 milionů tun lithia, které by bylo možné přeměnit při současných cenách lithia v částku asi 1,5 bilionu korun. Vycházel přitom z údajů společnosti Geomet, která disponuje povolením k průzkumu ložiska na Cínovci. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bydlet je právo! Chci levnější nemovitosti, hlásá pirátka, favoritka na místo ve Sněmovně

17:11 Bydlet je právo! Chci levnější nemovitosti, hlásá pirátka, favoritka na místo ve Sněmovně

Dvojka středočeské kandidátky Pirátů a STAN Klára Kocmanová se na twitterovém účtu vyjádřila k právu…