Úder ČT. Vypustila reportáž plnou chyb. Mladí katolíci zuří. Šíří se dopis

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
05.08.2023 19:48 | Monitoring

Přes 550 účastníků z celkem 3177 lidí české výpravy do Lisabonu na oslavy Světových dnů mládeže poslalo dopis řediteli zpravodajství České televize. V dopise se vymezují vůči chybným informacím řečeným v reportáži z 2. srpna, která o oslavách a o setkání s papežem informovala. Připomenut byl řediteli zpravodajství Kodex České televize, na jehož základě by měly být informace nestranné a zpravodajství nezávislé.

Úder ČT. Vypustila reportáž plnou chyb. Mladí katolíci zuří. Šíří se dopis
Foto: Marián Peciar
Popisek: Papež František navštívil před rokem romské sídliště Luník IX v Košicích. Přinášíme fotografie z knihy Amaro Papežis, tedy Náš papež

Česká televize 2. srpna odvysílala reportáž v Událostech o Světových dnech mládeže a o návštěvě papeže Františka v Portugalsku. Proti této reportáži se ohradilo přes 550 účastníků české výpravy na Světových dnech mládeže z celkového počtu 3177, přičemž česká výprava byla sedmou nejpočetnější delegací v Lisabonu. V dopise určeném řediteli zpravodajství České televize vyvracejí některé věci, které byly v reportáži chybně řečeny, informoval server cirkev.cz.

„Jsme tady v Lisabonu, velká skupina mladých věřících z České republiky, abychom se setkali s tisícovkami dalších mladých katolíků z celého světa. Společně se radovali, povzbudili se ve víře, vytvořili nová přátelství, ale také si odnesli nezapomenutelné vzpomínky na celý život. Je nás tu z ČR celkem 3177, a to není málo (například slovenských poutníků je tu jen něco přes jeden tisíc), jsme sedmá nejpočetnější delegace na SDM. Mnozí z nás jsme si na tuto cestu dlouhodobě spořili, ale také jsme se intenzivně podíleli na přípravě akcí v českém centru, kde každý den probíhá speciální program pro naše poutníky a doprovází nás tu 9 biskupů Čech, Moravy a Slezska. Taková událost se koná jednou za 3 roky a svým rozsahem je zcela mimořádná,“ stojí v dopise pro ředitele zpravodajství ČT.

Reportáž ČT informovala o billboardech informujících o problematice sexuálního zneužívání v církvi a obsahovala i rozhovor s jednou z obětí tohoto zneužívání. Část české delegace se však proti tomuto ohrazuje a naopak sděluje, že Lisabon je plný billboardů, které účastníky Světových dnů mládeže vítají.

Nepravda je dle dopisu i informace zveřejněná v reportáži, že účastníci v Lisabonu trpí vysokými teplotami ovzduší i nad 35°C. „Po všechny dny od 26. července k dnešku teploty nepřesáhly 30°C. Horkem tedy netrpíme, naopak se někdy musíme i přiobléknout kvůli silnému větru,“ vyvracejí mladí v dopise.

Dle reportáže stála organizace setkání mládeže s papežem Františkem a následné oslavy přes 161 miliónů eur. I k tomuto se část české delegace v dopise vymezuje. Velkou část nákladů si podle nich hradí účastníci výpravy sami. „Ale proč nebylo také zmíněno, že velkou část nákladů pokrývají samotní poutníci, kteří si účast na SDM platí? Nehledě na to, že do organizace SDM je zapojeno několik desítek tisíc dobrovolníků, kteří denně spí jen pár hodin a nepobírají za svoji práci žádný plat,“ je v dopisu uvedeno.

Nespokojená je část české delegace i s tím, že Česká televize nezmínila jejich počet a neposkytla rozhovor s žádným z českých poutníků. „Je nás v Lisabonu přes tři tisíce a najde se mezi námi mnoho ochotných mladých lidí, kteří rádi poskytnou autentická svědectví přímo z centra dění. Panuje tu totiž především veliká radost.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Eurokomisař

Pořád se tu mluví o eurokomisaři. Mě by zajímalo, v čem je pro nás lidi tato funkce důležitá? A jestli je, proč se diskutuje o tom, kdo jej nominuje víc, než o tom, kdo bude nominovaný? Fakt si myslíte, že nezkušená Nerudová je dobrá volba? Proč třeba nenominujete nějakého nestranného kandidáta, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…