Úder USA na Česko, chtějí nás trestat. Matěj Stropnický navrhuje postup

03.06.2020 9:15

Vláda Andreje Babiše na podzim minulého roku oznámila, že hodlá v Česku zavést digitální daň vůči internetovým gigantům. Tuto daň již několik států zavedlo a další země o jejím zavedení uvažují. Američané tuto daň považují za diskriminační, protože zasáhne především americké firmy, a hrozí odvetou. Bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický kvůli tomu udeřil na Washington.

Úder USA na Česko, chtějí nás trestat. Matěj Stropnický navrhuje postup
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický
reklama

Kabinet Andreje Babiše hodlá zavést digitální daň. Americký velvyslanec v České republice Stephen King v únoru tohoto roku české zákonodárce oficiálně varoval, že zavedení digitální daně může vyvolat ostrou reakci.

Anketa

Hrozí v Evropě podobné nepokoje jako v USA?

89%
11%
hlasovalo: 9579 lidí

Záměry evropských zemí zavést tuto daň začal podle informací Lidových novin prověřovat úřad amerického obchodního zmocněnce (US Trade Representative), jenž je podřízen přímo kanceláři Donalda Trumpa. O zahájení vyšetřování bylo z americké strany informováno Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Americký tlak na Česko vyvstal i navzdory tomu, že záměr vlády zatím neprojednala Poslanecká sněmovna. Mohlo by tedy ještě dlouho trvat, než bude v naší zemi tato daň platit. Ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová původně počítala s tím, že daň ve výši 7 procent přinese do státní kasy několik miliard. Platily by je firmy jako  Facebook, Google, Amazon a jiní internetoví giganti. Teď je Schillerová ochotná daň snížit na 5 procent.

Evropské země argumentují, že americké formy díky reklamám vydělávají peníze v Evropě, ale daní je doma v Americe. Digitální daň to má změnit.

Američané hrozí odvetnými opatřeními, především zavedením cel, což by poškodilo i české exportéry. Česká republika je jako exportní země do značné míry závislá na obchodu s okolním světem.

Někdejší předseda Zelených Matěj Stropnický však obavy českých exportérů nesdílí a doporučil premiérovi Babišovi, aby při zavádění digitální daně ještě přitvrdil.

„Nechci nic říkat, ale jestli je teď nějaká země, která na nás vyvíjí nepřijatelný nátlak, tak je to tato. Nejprve dopis velvyslance, teď přijde něco ostřejšího, možná i ekonomické sankce. No pane jo. A zač že? Chceme po digitálních gigantech, aby pět až sedm procent ze svých miliardových příjmů odvedli na daních i v tuzemsku, když tu podnikají. To si troufáme hodně (a to je to furt čtvrtina případně menší třetina toho, co chce stát po firmách sídlících v tuzemsku). Sem s ní, s digitální daní, a jestli bude nátlak pokračovat, lze ji i zvýšit,“ doporučil české vládě.

Matěj Stropnický udeřil na Američany

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…