Uhde, od středy bývalý předseda televizní rady: S Dvořákem se dalo bavit. Zato Janeček se urážel

23.03.2014 6:42

Ve středu skončil Milan Uhde ve funkci předsedy Rady České televize. Přestože svůj mandát chtěl obhájit, poslanci volebního výboru ho do užšího kola výběru nepustili. „Prostě jsem se volebnímu výboru nehodil. To je na jejich odpovědnosti a já se tím dále nezabývám,“ uvedl v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Uhde, od středy bývalý předseda televizní rady: S Dvořákem se dalo bavit. Zato Janeček se urážel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Uhde
reklama

Uhde sice připustil, že rozhodování Poslanecké sněmovny zavání určitým mocenským principem, ale protože sněmovna schvaluje koncesionářské poplatky, musí mít podle jeho názoru také právo mít supervizi nad tím, jak se s poplatky zachází. „Jsem přesvědčen, že se bude těžko poslancům rozmlouvat, aby předali pravomoc nad tímto někomu jinému. To je pro mě nejspornější otázka nového mediálního zákona,“ poznamenal.

Přestože často vystupuje jako kritik současného generálního ředitele České televize Petra Dvořáka, odmítl, že by jím skutečně byl. Styl jeho vedení je prý totiž nesrovnatelně lepší než jeho předchůdce Jiřího Janečka.

S Janečkem nebylo možné diskutovat

„S Petrem Dvořákem jsem o některých věcech diskutoval na radě, to by s Janečkem nebylo možné. Janeček vždy otevřeně říkal, že názory na ČT v médiích nečte. Nechtěl některé věci vědět a také je nevěděl,“ prozradil Uhde.

Oproti tomu prý Dvořák začal po vstupu do funkce okamžitě komunikovat s profesními organizacemi, podrobil hospodaření ČT nezávislému auditu a založil skupiny kreativních producentů. „A kdyby se o generálním řediteli hlasovalo jako před dvěma a půl lety, tak bych pro Petra Dvořáka znovu hlasoval jako pro nejlepšího z kandidátů, kteří postoupili do finále,“ dodal pochvalně na jeho adresu s tím, že se spolu rozešli v dobrém.

Na Dvořákovi si cení také to, že se za jeho kritiku nikdy neurazil – na rozdíl od Janečka. „Janeček mi kdysi řekl: ‚Vy jste proti mně osobně zaujatý a já vás chci přesvědčit, že to zaujetí není oprávněné.‘ A já mu odpověděl: ‚Já proti vám zaujatý nejsem, nevyčítám vám vaše členství v komunistické straně, já vám vyčítám, že tu televizi momentálně vedete špatně‘,“ zavzpomínal Uhde.

Dvořák se bude zaobírat nespokojenými redaktory

Je proto přesvědčený, že Dvořák v roli ředitele má šanci vydržet ve funkci celých šest let, a to i přes to, že si ji pokazil svým stanoviskem a počínáním kolem podnětu nespokojených redaktorů. Ujistil ho prý, že se k celé záležitosti ale hodlá vrátit. „Nevím, co konkrétně bude dělat, ale pochopil jsem, že neopustil myšlenku, že zpravodajství potřebuje nějaké organizační zlepšení, zpevnění a projasnění,“ odhadoval.

Sám Uhde odmítl hlasovat pro výroční zprávu. „Jednak jsem se velice rozmýšlel nad tím, jaký přístup mám zvolit. Byla to věc posledních dnů a hodin, ne týdnů. Za druhé jsem pochopil, že zpravodajství umí zprávu předložit tak, že vypadá jako pravdivá, ale pravdivá není. To mě naplnilo nedůvěrou v celé zpravodajství. Ne že to dělá soustavně, ale když se mu to hodí, tak to udělá,“ vysvětlil své důvody s tím, že o České televizi se stále bude hlasitě vyjadřovat z pozice kritika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

22:10 VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Lidé tornádo zachy…