Uhl strhal Havlův pohřeb. Vadí mu církev a povinný smutek

27.12.2011 6:56

Komentátor deníku Právo a někdejší disident Petr Uhl se odmítl zúčastnit státního pohřbu Václava Havla. „Jsem bezvěrec a cítil jsem to jako totalitární nárok, touhu po „národní“ jednotě,“ vysvětlil Uhl svoje rozhodnutí v komentáři.

Uhl strhal Havlův pohřeb. Vadí mu církev a povinný smutek
Foto: Martin Kovář
Popisek: Dáša Havlová s dcerou Ninou na mši

„Při státním pohřbu Václava Havla hodně lidí chtělo, abychom ho uctívali okázale, ba s pompézností, jež byla zesnulému protivná. Uctívalo se církevně, i když svůj život Václav Havel, člověk nenáboženský, s církví, ba ani vírou v osobního boha nespojoval. Římská církev o to moc stála, církevní obřad nařídil stát,“ vysvětluje Uhl, proč s ceremoniemi nesouhlasil.

Komentátor upozorňuje, že žádný pohřeb prezidenta nebyl doposud církevní. „Český stát a prezidentský úřad nejsou v republice už od roku 1918 spojeny s žádnou církví, i když tu odluka nebyla úplná. Ze sedmi zemřelých čs. prezidentů neměl nikdo pohřeb spojený s jakýmkoli církevním obřadem, ani Masaryk. To až prezidenta Havla si římskokatolická církev a Václav Klaus přivlastnili.“

Ukládání státního smutku je absurdní

Ani státní smutek nemá v právním systému zakotvení a jeho uplatňování je podle Uhla absurdní. „Do roku 1990 tu neplatilo, že státní moc lze uplatňovat jen způsobem, který stanový zákon. Je ale pravda, že po roce 1990 se už asi ve třech zákonech objevuje výraz státní smutek. Píše se v nich, že ho vyhlašuje vláda a že vlajky užívané státními orgány mají být na půl žerdi. Občanům a soukromým institucím neukládají nic. Ukládat smutek je absurdní a v rozporu s ústavou demokratického a právního řádu.“

Uhl se pustil i do kázání arcibiskupa Duky, kterého obvinil z toho, že chtěl vyvolat dojem, že se Havel na konci života obrátil k Bohu. „Ve společnosti, kde se jen milión hlásí k církvi římskokatolické, kde 0,7 milionů se označuje za věřící, aniž uvádí církev či náboženství, kde 3,6 milionů říká, že jsou bezvěrci a 4,8 milionů tyto údaje nechce uvést, to byla troufalost.“

„Je jen dobře, že duchovní útěchu poskytl Václavu Havlovi před smrtí dalajlama, představitel buddhismu - ateistického náboženství, tedy víry bez boha,“ uzavřel Uhl svůj komentář v deníku Právo.

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …