Ukrajina a Obama: Novinářka vypichuje, co nám všem prý uniká

04.06.2014 15:11

Novinářka a analytička zahraničních zdrojů Tereza Spencerová z Literárních novin shrnuje cestu prezidenta USA po Evropě a hledá skutečné důvody jeho cesty. Západu prý uniká Putinovo opakované prohlášení, že Rusko Ukrajinu nechce. Barack Obama nejspíš jen využívá ukrajinské krize k tomu, aby Evropě vnutil kontroverzní obchodně investiční dohodu TTIP.

Ukrajina a Obama: Novinářka vypichuje, co nám všem prý uniká
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

Anketa

Podporujete rozmístění vojsk NATO na našem území?

9%
91%
hlasovalo: 30250 lidí

„Americký prezident Barack Obama přijel do Varšavy, aby vysvětlil americký pohled na ukrajinskou krizi a morálně podpořil členské státy NATO. První výsledky jsou ale rozporuplné, tím spíš v době, kdy se Vladimir Putin chystá do Francie a vylučuje připojení jihovýchodu Ukrajiny k Rusku,“ píše Spencerová.

Obama požádal kongres o miliardu dolarů na rozšíření amerických vojenských misí v Evropě. „Rychle zareagovalo i NATO. Po měsících předpovídání ‚bezprostřední‘ ruské invaze na Ukrajinu šéf Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen ani nepočkal na to, jak Kongres na Obamovu žádost zareaguje, a už tento krok uvítal coby ‚rychlou‘ reakci na „ilegální ruské vojenské operace na Ukrajině‘,“ zmiňuje novinářka.

Spencerová v článku na webu Literarky.cz v této souvislosti upozorňuje na názor slavného amerického myslitele Noama Chomského, který patří k hlasitým kritikům zahraniční politiky Spojených států.

„Jen si představte tu hrůzu: Rusové mobilizují jednotky v Rusku! Na svém území!“ ironizoval Chomsky politiku Západu podle Spencerové na své úterní pražské přednášce. NATO prý podle jeho názoru slouží Washingtonu hlavně jako nástroj k ovládání Evropy. „A USA a jejich spojenci mezitím mobilizují jednotky v Polsku, Pobaltí, u hranic s Ruskem. To ale problém není. Amerika totiž věří, že vlastní svět,“ řekl myslitel Noam Chomsky.

  • Celý článek Terezy Spencerové ZDE.

Tereza Spencerová rovněž připomíná Obamovy výroky z Varšavy, kde prezident USA lobboval za americký zemní plyn a jako důvod k většímu zájmu použil právě ukrajinskou krizi a možnost Evropy odpoutat se od energetické závislosti na Ruské federaci. Amerika prý už schválila licence na dovoz plynu.

Celé to prý má několik háčků. Tím prvním je, že nabídka plynu je v rámci kontroverzní a tajně připravované obchodní dohody TTIP mezi USA a EU. Další problém je v tom, že licenci na vývoz sice USA schválily, jenže vedle toho Američanům chybí zařízení, která by plyn zkapalňovala k převozu přes oceán a například Ukrajině chybí zařízení k tomu, aby dokázala látku vrátit zpět do plynného stavu a použít.

„Obama ale konstatoval, že ‚podpis TTIP mu ulehčí vydávání dalších vývozních licencí‘, čímž de facto využil ukrajinské krize k zesílení nátlaku na EU, aby vysoce kontroverzní smlouvu urychleně podepsala – bez ohledu na to, že americké úřady sice udílejí licence k vývozu plynu, ale zároveň začínají odebírat licence k samotné těžbě, neboť metodu frackingu shledávají stále nebezpečnější,“ shrnuje novinářka Tereza Spencerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…