Parlamentní volby, které v neděli skončily vítězstvím proevropských sil, vyvolaly naděje na nastartování reforem a zásadní změnu zkorumpovaného politického systému, aby země mohla podle plánu prezidenta Petro Porošenka v roce 2020 podat přihlášku do Evropské unie. Suščev je v nadějích na rychlou změnu poměrů opatrnější.
„Naše ekonomika se rozkládá už 20 let. Vše je nastaveno na korupci," vykládá Suščev. Poukazuje na spletitost daňového systému, který vytváří nepřeberně množství příležitostí k neplacení daní, dávání a braní úplatků a neférové konkurenci pod střechou politické protekce. Jasná a průzračná pravidla dosud nefungují, a tak není divu, že normální je podnikat bez zisku, s nulou či mírnou ztrátou.
„Ale krást se přeci má ze zisku, ne z obratu. U nás je tomu naopak. Na Krymu za Ukrajiny bylo vše zdarma a poloostrov byl chudý. Proto to tak s ním dopadlo," dodává v narážce na březnovou anexi Ruskem, podpořenou většinou místních Rusů. „Hlasovali ne pro Rusko, ale proti tomu, co se dělo za Ukrajiny," soudí.
Výhodnější je zaplatit, než narazit na problémy
Na poloostrově Suščevovi už vyvlastnili vinařský podnik, místní elity si prý dělají i zálusk na rekreační středisko. Ozbrojence se samopaly, kteří se mu pokoušeli zabavit majetek, zažil svého času i na Ukrajině, ale u soudů vyhrál, a tak si těžkou hlavu nedělá a hovoří o mezinárodních soudech, jestli dojde na nejhorší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr, čtk