Ukrajinská armáda drtí povstalce, Vladimir Putin nic nedělá. Zde je zajímavé vysvětlení z prestižních novin

07.07.2014 10:18

Strach, nikoli ambice, je tím, co Moskvu pohání na Ukrajině. Západ mylně přečetl motivace Ruska v ukrajinské krizi, píše spisovatelka a novinářka Mary Dejevsky na zahraničním serveru The Guardian. Upozorňuje, že množství sankcí a bojovných řečí může situaci naopak ještě zhoršit.

Ukrajinská armáda drtí povstalce, Vladimir Putin nic nedělá. Zde je zajímavé vysvětlení z prestižních novin
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vlladimir Putin
reklama

Když prý ukrajinský prezident Petro Porošenko přiřkl znovuzískání Slavjansku obrovský symbolický význam, vůbec podle novinářky nepřeháněl. Ačkoli další města a obce zůstávají nadále v rukou rebelů, včetně milionové aglomerace Doněck, Slavjansk fungoval jako vojenské velitelství rebelů. Vyvěšení ukrajinské vlajky v tomto místě tak představuje rozhodující pokrok pro kyjevskou vlád´u, píše Mary Dejevsky.

A kde je reakce Moskvy a prezidenta Vladimira Putina, pakliže byl tak zaujatý myšlenkou nastolení ruského vlivu, ptá se novinářka. Pokud byl rozhodnutý zachovat bratrské vztahy s Ukrajinci, pokud jeho konečným cílem bylo obnovení impéria, proč tedy nespěchal na pomoc těm, kteří bojují a umírají v oblasti Doněcku a Slavjansku?

Celý článek na serveru The Guardian k dispozici ZDE.

Neslyšeli jsme nic o ruských vojscích blízko východní hranice Ukrajiny, neviděli jsme žádné satelitní obrázky ruských tanků válcujících východoukrajinská města. Nepřišlo ani žádné varování z Washingtonu nebo Londýna o tom, že by se Moskva po Krymu pokusila zabrat východ země.

Méně zřejmé vysvětlení se jeví jako více pravděpodobné

Jedním z vysvětlení ruské nečinnosti je podle novinářky fakt, že zafungovaly hrozící ekonomické sankce vůči Rusku. Existuje ale ještě jedno vysvětlení, které je na první pohled méně zřejmé. Dejevsky uvažuje o tom, že dosavadní chápání Putinových agresivních záměrů bylo chybné. Tím by se podle ní také vysvětlovalo ruské chování v posledních pěti měsících.

Strach je prý tím, co Putinovu motivaci pohání mnohem více než „postsovětská nostalgie". A za největší obavu Moskvy považuje novinářka a spisovatelka ztrátu námořní základny na Krymu. Krátce po ruské anexi Krymu americký prezident Barack Obama uvedl, že tento čin odráží slabost, nikoli sílu, připomíná Dejevsky. Tento výrok ovšem později zapadnul v záplavě tvrzení, že Putin hodlá obsadit východ Ukrajiny.

„Pokud strach a slabost, spíše než síla a snaha expandovat, stojí v pozadí Putinových akcí, potom primárním záměrem nebylo uchvátit kus Ukrajiny, ale posílit vlastní bezpečnost Ruska a zabránit překračování hranic," píše Dejevsky.

Pichlavé reakce Ruska pak vysvětluje staletým strachem této mocnosti z obklíčení. Od doby studené války Moskva tento strach projektuje do NATO, které je viděno jako mocné, zlovolné a děsivě efektivní. Je-li strach, spíše než oportunismus nebo síla, tím, co pohánělo Putina k anexi Krymu, žádné množství sankcí nebo útočných řečí ze Západu nemohou věci zlepšit. Pouze hrozí riziko znejistění Ruska, což může situaci zhoršit, upozorňuje Dejevsky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

13:48 Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

Není to poprvé, kdy se novinář a komentátor Jinřich Šídlo vyjadřuje k volbám do Rady ČT. V pořadu Šť…