Ukrajinský novinář: Štefan Füle důvěřoval kriminálníkovi Janukovyčovi. Udělal chybu

20.02.2015 7:45

Novinář a poslanec ukrajinského parlamentu Sergej Lesčenko si myslí, že někdejší český eurokomisař Štefan Füle, který se údajně snažil přimět bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče k podpisu asociační dohody s EU, podcenil situaci a nechal se napálit. Uvedl to v rozhovoru pro Lidové noviny, kde rovněž vyjádřil skepsi k dodržování tzv. minských dohod a zdůraznil potřebu dodávek zbraní na Ukrajinu.

Ukrajinský novinář: Štefan Füle důvěřoval kriminálníkovi Janukovyčovi. Udělal chybu
Foto: wikipedia
Popisek: Ukrajinská vlajka

„Štefan Füle důvěřoval kriminálníkovi Viktoru Janukovyčovi, a když se paktujete s kriminálníkem, je tu vysoká pravděpodobnost, že vás podrazí. Füle je ambiciózní muž a zřejmě o sobě smýšlel jako o příliš velké rybě, kterou nepodfouknou. Udělal chybu, že se snažil být přátelský k lidem okolo bývalého prezidenta, místo toho, aby na ně byl tvrdý. Po bitvě je ale každý generál,“ uvedl Leščenko na adresu bývalého českého eurokomisaře pro rozšiřování a politiku sousedství.

Minské dohody dle Leščenka Ukrajině klid nepřinesou. Putin totiž prý chce mít z Ukrajiny padlý stát, nepřeje si její nezávislost a úspěch, protože sní o obnovení sovětského bloku. Ukrajina je tak údajně rukojmím jeho geopolitického snu.

I proto by prý Západ neměl váhat a dodat ukrajinské vládě zbraně. „Musíme Putinovi demonstrovat sílu a k tomu musíme mít moderní zbraně. Pokud je budeme mít, budeme rychlejší a přesnější – mimo jiné v obraně proti útočníkům. Snad to Putina zadrží,“ věří ukrajinský poslanec.

Leščenko v rozhovoru pro Lidové noviny rovněž uvedl, že současná politická generace na Ukrajině není schopná změn, které po ní požaduje občanská společnost, již zrodil Majdan. Nechápou prý dělbu moci, nezávislost institucí ani ideu parlamentarismu. Nejsou údajně schopni diskuze. Čekají prý, až jim jejich boss nařídí, co se po nich chce – co mají říkat, jak hlasovat. Chovají se prostě jako otroci moci.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

7:25 Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

Málo obsahu za hodně peněz – tak se jeví v porovnání s konkurenčními službami nabídka filmů, seriálů…