Ukrajinský velvyslanec hovořil s Hovorkovou: Chystáme se na ruskou invazi. Aktivně. Jsme připraveni, nebude to jako na Krymu

4. 4. 2021 13:50

Ruská federace se snaží o nárůst napětí na hranicích s Ukrajinou, ta se aktivně připravuje na další možnou invazi na své území, popsal ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis aktuální situaci na rusko-ukrajinské hranici pro deník Forum24. Rusko podle jeho slov chce využít chvíli, kdy svět upíná pozornost na pandemii.

Ukrajinský velvyslanec hovořil s Hovorkovou: Chystáme se na ruskou invazi. Aktivně. Jsme připraveni, nebude to jako na Krymu
Foto: archiv UV
Popisek: Velvyslanec Ukrajiny v Česku Jevhen Perebyjnis vlevo
reklama

Rusko podle Perebyjnise hromadí vojska u hranic s Ukrajinou pod záminkou cvičení.

„Během posledních několika týdnů došlo k vážnému zhoršení bezpečnostní situace na východě i na jihu Ukrajiny. Informace, kterými disponují ukrajinské, ale i západní tajné služby svědčí o tom, že Ruská federace se aktivně připravuje k větší eskalaci napětí v oblasti linie dotyku v Doněcké a Luhanské oblasti, ale hrozba existuje i ze strany okupovaného Krymu,“ uvedl ukrajinský velvyslanec.

Před několika dny prý velitel ozbrojených sil a náčelník generálního štábu Ruslan Chomčak informoval parlament o tom, že podél ukrajinsko-ruské hranice a na dočasně okupovaných územích se nacházelo 28 praporů taktických skupin Ruské federace. „Očekává se, že v nejbližší době dojde k přesunu dalších 25 praporů. To představuje velkou vojenskou hrozbu,“ dodává Perebyjnis v rozhovoru s redaktorkou Johanou Hovorkovou.

  • Celý text ZDE

Rusko prý porušuje příměří, které bylo nastoleno od 27. července loňského roku. „Zvlášť během poslední doby je ruskou stranou systematicky porušováno. A to i s použitím těžkých zbraní, které byly zakázány Minskými dohodami,“ upřesnil velvyslanec, že podle OBSE bylo 23. února zaznamenáno 930 případů porušení příměří. Zmínil bych ještě, že 26. března v Doněcké oblasti zahynuli čtyři ukrajinští vojáci a dva byli zraněni, a to taktéž v důsledku porušování příměří ze strany Ruska.

Ruská federace chce podle Perebyjnise zřejmě využít situace, která je teď ve světě v souvislosti s pandemií. „Pozornost je upřena jinam a světové společenství řeší jiné problémy. Rusko chce tento zmatek zneužít k tomu, aby zahájilo další agresi a možná i další invazi na ukrajinské území,“ míní.

Situace začíná být znepokojivá i pro západní země. „Máme prohlášení ze strany politiků ve Spojených státech. Před několika dny se konalo zasedání NATO na úrovni velvyslanců, kteří vyjádřili znepokojení ze situace,“ sdělil ukrajinský velvyslanec.

Ukrajina se prý na možnou invazi připravuje. „Samozřejmě to nevylučujeme a aktivně se na to připravujeme. Kdyby se Putin rozhodl pro invazi do dalších regionů Ukrajiny, budeme klást odpor,“ upozornil Perebyjnis, že již mají vycvičenou armádu a situace je rozhodně jiná, než byla před sedmi lety, když Rusko okupovalo Krym.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…