Ukrajinští povstalci zadržují čtyři členy mise OBSE

27. 5. 2014 17:00

Proruští radikálové unesli na administrativní hranici mezi Doněckou a Luhanskou oblastí skupinu čtyř zahraničních pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na představitele OBSE. Se zadrženými od pondělního večera není spojení.

Ukrajinští povstalci zadržují čtyři členy mise OBSE
Foto: youtube.com
Popisek: Hořící Dům odborů v jihoukrajinské Oděse
reklama

Podle informace ukrajinské televize Espreso jsou členy skupiny pozorovatelé z Estonska, Dánska, Švýcarska a Turecka. Estonské ministerstvo zahraničí dnes v Tallinnu potvrdilo, že nemá kontakt se svým pozorovatelem, stopa prý zmizela nedaleko Doněcku.

Estonský ministr zahraničí vyzval povstalce k okamžitému propuštění pozorovatelů

Šéf estonské diplomacie Urmas Paet vyzval ukrajinské povstalce k okamžitému osvobození zadržených osob. Okolnosti únosu podle něj vyjasňují diplomaté OBSE a zainteresovaných zemí i ukrajinské úřady. O osudu unesených ani o místě jejich věznění není nic známo.

Podle vídeňské centrály OBSE byli pozorovatelé na běžné kontrole východně od Doněcku. V okolí města se od pondělí střílí, povstalci se pokusili obsadit místní letiště. Armáda do boje proti nim nasadila letectvo, doprava v okolí letiště je ochromena a okolní obytné domy byly evakuovány.

Proruští rebelové už koncem dubna unesli nedaleko východoukrajinského Slavjansku sedm inspektorů vojenské mise OBSE, mezi nimi i českého důstojníka. Počátkem května povstalci rukojmí propustili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

10:00 Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

Otázka, zda je možné oddělit osobu umělce od jeho díla, se klade už dlouho. Nyní do ní zabředl býval…