Uniklo na veřejnost: Facebook a ochrana soukromí. Je to vážné

3. 3. 2019 10:27

Britský list The Observer zjistil, že se pracovníci Facebooku snažili přesvědčit celou řadu politiků, aby zabránili přijetí zákonů na ochranu soukromí. Pokud se přijetí takovýchto zákonů podaří zabránit, Facebook sliboval, že v jednotlivých zemích investuje nemálo prostředků. Lidé z Facebooku oslovili mimo jiné i bývalého ministra financí Velké Británie George Osbornea. Dokládají to vnitřní dokumenty společnosti Facebook, které unikly na veřejnost.

Uniklo na veřejnost: Facebook a ochrana soukromí. Je to vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Facebook, ilustrační foto

Nedělník The Observer přinesl informace o tom, jak se zaměstnanci Facebooku snažili přimět politiky po celém světě, aby ve svých zemích zabránili přijetí zákonů na ochranu soukromí. Facebook se kvůli tomu obrátil např. na někdejšího ministra financí Velké Británie George Osbornea. Zprávu převzal The Guardian, partnerský deník The Observeru.

„Dokumenty, do kterých mohly nahlédnout listy The Observer a Computer Weekly, odhalují celosvětovou lobbingovou operaci zaměřenou na světové politiky, včetně politiků z Velké Británie, Spojených států, Kanady, Indie, Vietnamu, Argentiny, Brazílie, Malajsie a všech 28 států EU. Facebook lobboval po celé Evropě, aby odvrátil přijetí příliš restriktivního evropského nařízení na ochranu osobních údajů známého pod zkratkou GDPR. Dokumenty obsahují i tvrzení, že irský premiér uvedl, že jeho země by mohla mít významný vliv jako předsednická země EU. A mohla by podporovat zájmy společnosti Facebook, přestože by formálně měla zůstat neutrální,“ napsal server deníku The Guardian.

Zdá se, že GDPR považovali lidé z Facebooku za opravdu velký problém. Dokumenty „obsahují detaily o ‚skvělém vztahu‘ společnosti s irským premiérem Endou Kennym, jedním z mnoha lidí, které popisuje jako ‚přátelé Facebooku‘. Irsko hraje klíčovou roli při regulaci technologických společností v Evropě, protože jeho komisař pro ochranu údajů jedná ve všech 28 členských státech,“ pokračuje v popisu situace server.

Média požádala expremiéra Kennyho o vyjádření, ale ten se odmítl jakkoli vyjadřovat. Ve stejném duchu se k článku vyjádřila i společnost Facebook. Exministr Osborne byl přece jen o něco sdílnější. Listu The Observer sdělil, že nepovažuje za divné, když se jako politik setkává s představiteli jedné z největších společností na světě. Odmítl ale, že by za Facebook lobboval v EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Pravidla musí být porušena,“ vyzvala Greta. Neuvěříte, co pak aktivisti provedli

11:30 VIDEO „Pravidla musí být porušena,“ vyzvala Greta. Neuvěříte, co pak aktivisti provedli

Londýn se stal centrem protestů aktivistů z Extinction Rebellion. Policie sice protesty v Londýně za…