Uprchlíci: Promluvil Vatikán

17. 6. 2015 10:17

Světová rada církví včera ve svém prohlášení vyzvala všechny evropské státy, aby zajistily podmínky pro „bezpečné a velkorysé“ přijetí legálních uprchlíků. Podle výkonného výboru organizace mají všichni členové mezinárodního společenství morální a právní povinnost zachraňovat životy lidi bez ohledu na jejich původ.

Uprchlíci: Promluvil Vatikán
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Upchlíci v Itálii
reklama

Světová rada církví (SRC) se sídlem v Ženevě sdružuje asi 350 křesťanských církví z více než 100 zemí světa a zahrnuje téměř půl miliardy věřících na celém světě. Její součástí ovšem není římskokatolická církev, ke které se hlásí více než miliarda lidí. V prohlášení SRC, která vznikla v roce 1948, se konstatuje, že současná migrační krize představuje globální problém, který je třeba řešit v příslušném kontextu. Ve stejný den se v Ženevě k současné migrační vlně vyjádřila také OSN ústy svého speciální experta pro lidská práva migrantů, Francoise Crépeaua. „Při vypořádávání s krizí by měly jednotlivé státy využít své mobility, nikoli restriktivních opatření.“

celý text v angličtině je ZDE

Podle Crépeaua schopnost uprchlíků dosáhnout evropských břehů ukazuje, že i přes obrovskou snahu a finanční investice není možné mezinárodní hranice spolehlivě zajistit. „Utěsnění hranic slouží pouze k posílení postavení obchodníků s lidmi ve Středomoří. Evropská unie a její členské státy musí uznat, že ilegální migrace je výsledkem politiky odmítající migraci jako takovou. Taková politika napomáhá pouze k rozvoji trhu pro pašování lidí. Bez těchto restrikcí by přitom takový trh zcela jistě nemohl existovat. Pokud se bude Evropa zaměřovat i nadále jen na zajištění své bezpečnosti a nebude brát v potaz další aspekty, jen tím bude nahrávat pašerákům lidí,“ zmínil Crépeau v zprávě předložené Radě OSN pro lidská práva.

V letošním roce doposud požádalo o azyl v některé z evropských zemí přes 100 000 lidí ze Sýrie, Eritreje a dalších států z Afriky či Blízkého východu. Vloni to přitom bylo za celý rok 200 000 a v roce 2013 80 000. Drtivá většina uprchlíků přijíždí do Itálie a Řecka, ale poté směřují zejména do Německa, Švédska, Velké Británie či Franice. „Evropa musí udělat vše proto, aby zničila obchodní model pašeráků s lidmi, který byl vytvořen díky restriktivní migrační politice členských států EU. Uprchlíci do Evropy přijdou tak nebo tak, mělo by být proto naším cílem, aby mohli do Evropy přicházet oficiálními migračními kanály,“ nechal se slyšet expert OSN.

Vedle Světové rady církví na současnou migrační vlnu ze třetího světa reagoval také stálý zástupce Vatikánu při OSN arcibiskup Silvano M. Tomasi. Ve svém otevřeném dopisu zveřejněném v Ženevě konstatoval, že opatření Evropské unie na vyřešení krize jsou stále nedostatečná. Připomněl také skutečnost, že v letošním roce na cestě k evropským břehům zemřelo již 1800 uprchlíků. „Záchranné a pátrací operace ve Středozemním moři proto musí i nadále pokračovat. Jejich prioritou musí být záchrana všech uprchlíků bez ohledu na jejich status. Příslušné úřady by rovněž měly zajistit, aby se mohli urpchlíci na kontinent dostávat legální a bezpečnou cestou,“ napsal vatikánský arcibiskup.

V další pasáži svého dopisu apeloval arcibiskup Tomasi na západní státy, aby v rámci budoucí strategie více pomáhali v politické i ekonomické oblasti zemím, odkud uprchlíci do Evropy proudí. „Rozhodnutí k emigraci nesmí být vynuceno okolnostmi, při kterých jde o život. Mělo by jít o svobodný výběr každého jedince,“ napsal zástupce Vatikánu. Dle jeho názoru by měla média a politici hostitelských zemí vytvářet pozitivní obraz uprchlíků, aby se předešlo rozdmýchávání rasismu, diskriminace a populistické demagogie. „Přijímací země by dále měly zavést funkční mechanismus pro sociální přijetí uprchlíků, aby jim bylo zajištěno právní postavení a lépe se integrovali do většinové společnosti,“ vyzval arcibiskup v závěru svého dopisu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…