Uprchlíkova cesta: Vraždil v Nizozemsku. A pak úplně v klidu...

05.01.2017 7:55

Představitelé Evropské unie často hovoří o tom, že migrační krizi mohou členské státy čelit pouze společně. Případ čtyřiatřicetiletého afghánského vraha však dokazuje, že spolupráce trestuhodně selhává.

Uprchlíkova cesta: Vraždil v Nizozemsku. A pak úplně v klidu...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Někteří rozprodávají své věci
reklama

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před několika měsíci veřejně konstatoval, že „hranice jsou jedním z nejhorších vynálezů lidstva“. Z toho, jak Evropská unie od začátku migrační krize (ne)chrání své vnější hranice, lze vyvozovat, že Junckerův postoj sdílí většina politiků z Bruselu. V důsledku chabých bezpečnostních kontrol tak na kontinent přicházejí bývalý bojovníci Islámského státu a potenciální teroristé jako na běžícím pásu.

Řecké úřady například nebyly schopné svým německým protějškům sdělit klíčové informace o afghánském vrahovi studentky z Freiburgu, který byl za brutální napadení odsouzen již právě v Řecku. Jak píše deník Express, obdobně selhala spolupráce i mezi nizozemskými a britskými úřady. Čtyřiatřicetiletý Afghánec Jamshid Piruz se tak mohl bez problémů dostat do Anglie navzdory tomu, že byl v Nizozemsku odsouzen za vraždu na dvanáct let do vězení.

Anketa

Který ministr vnitra byl nejlepší?

6%
3%
5%
6%
73%
2%
3%
hlasovalo: 6115 lidí

V roce 2007 Piruz zavraždil svoji čínskou domácí v Almere, které leží nedaleko Amsterdamu, když jí, inspirován videem Tálibánu, sťal hlavu. Brutální vrah afghánského původu si z trestu odseděl sedm let a poté byl propuštěn na svobodu. Jeho následné skutky však ukázaly, že pustit jej na svobodu byla obrovská chyba. Po příjezdu do Velké Británie totiž ve svém násilnickém chování pokračoval.

Hned na letišti v Gatwicku napadl zdejšího zaměstnance, což u britských úřadů prošlo v podstatě bez povšimnutí. Proto mohl loni 7. ledna brutálně napadnout kladivem dva policisty, kteří vyšetřovali případ vloupání. Zítra by si měl čtyřiatřicetiletý násilník vyslechnou finální rozsudek. Lze očekávat, že vzhledem k jeho dlouhému trestnímu rejstříku z minulosti a absolutnímu nezájmu o nápravu svých zvyklostí, bude britský soud nekompromisní.

Britské ministerstvo vnitra nyní čelí ostré kritice a jednotliví poslanci mu spílají za nedostatečné provádění kontrol migrantů. Jak ovšem upozorňuje Express, podle právních předpisů EU nejsou evropské státy povinny hlásit britským úřadům, že do jejich země směřuje odsouzený násilník. „Tato země musí přijmout přísnější bezpečnostní opatření. Je zřejmé, že členství v Evropské unii nás před těmito hrozbami neochránilo,“ říká konzervativní poslanec Henry Smith.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

22:21 V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

Česko není aktuálně jedinou zemí, která se potýká s hrozbou kolapsu zdravotnického systému v důsledk…