Upřímný starosta: Nemohoucí důchodci by měli končit v "posledním zařízení"

21.10.2011 4:32 | Zprávy
autor: par

Obce nemají ze zákona povinnost poskytovat sociální bydlení. Naopak jim je nakázáno chovat se jako správný hospodář. Tudíž maximalizují zisky, mnohdy i na úkor sociálně slabších obyvatel. Jak tomu zabránit? Morálkou zastupitelů. K tomu došla debata ve čtvrtečním pořadu Máte slovo.

Upřímný starosta: Nemohoucí důchodci by měli končit v "posledním zařízení"

Některé obce plánují napřesrok zvýšit nájemné. Snaží se tím vyrovnat situaci na trhu mezi soukromými subjekty. Ekonomická situace navíc není zrovna růžová a peníze nejsou. Jenže je nemají ani lidé, kteří dané byty obývají, a často tak čelí existenčním problémům. Sociální role obce v tomto případě ustupuje hospodářským zájmům. Naprosto legitimně. Ze zákona totiž obce nemají povinnost stavět a zařizovat pro své obyvatele sociální byty.

"Stát musí motivovat obce, aby se o seniory a jiné sociálně slabé jedince postaral," řekl starosta Kladna Dan Jiránek. "Pokud budou motivovány k něčemu jinému, tak budou logicky raději dělat něco jiného."

Zastupitelé musejí být morální

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Zajímáte si o problémy jiných skupin než mladých?

Co jste udělala třeba pro starší ročníky? Já mladým přeji jen to dobré, ale přijde mi, že se politici víc zajímají poslední době jen o ně, jako kdyby tu starší nebyli nebo nebyli důležití.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…