Gatestone Institute v New Yorku je think-tank, který informuje veřejnost především o tom, co před ní prý mainstreamová média tají. Autorem následujícího textu, který vyšel 29. ledna 2018 v anglickém originále, je Pierre Rehov, narozen a vychováván v Alžírsku, reportér, spisovatel a režisér dokumentárních filmů „Hostages of Hatred“ a „Silent Exodus“ o palestinských a židovských uprchlících. Pro českou verzi Gatestone Institute ho přeložil Pavel Michálek a ParlamentníListy.cz ho publikují v plném znění.
V souvislosti s ohlášenými škrty v rozpočtu oznámila nedávno administrativa Spojených států, že razantně sníží finanční podporu organizaci UNRWA (Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě). Velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haley požadovala úplné zrušení finanční podpory ve výši 364 milionů USD, kterou ročně dostává UNRWA od USA, a to do té doby, dokud nedojde k reformám organizace a její transparentnosti. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson však nakonec souhlasil se snížením první části podpory na polovinu, která původně čítala 125 milionů USD.
Pravým důvodem tohoto opatření je přání amerického prezidenta Donalda Trumpa přestat dotovat veškeré agentury a mezinárodní organizace, které nereflektují zájmy USA. V otázce arabsko-izraelského konfliktu se ze strany současné administrativy USA jedná o obrat o 180 stupňů. Zdá se, že je nyní odhodlaná nedělat stejné chyby, a nenechat se chytit do stejných pastí, jako předchozí administrativa.
Tři příčiny exilu 600 tisíc palestinských Arabů
Nejprve však, co je to vlastně UNRWA? Založená v prosinci 1949 s ročním mandátem se organizace UNRWA zaměřila na relokaci 600 tisíc palestinských Arabů, kteří uprchli z oblastí bojů, během vzniku Státu Izrael, poté, co jej napadlo pět arabských armád, které následně prohrály.
Podle několika průzkumů provedených v uprchlických táborech a shrnutých v článku Tibora Mendeho, vydaném v novinách Le Monde dne 21. dubna 1951, byly příčiny tohoto exilu tři:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim