Úřad pro dohled nad politickými stranami chystá 100 řízení

25.08.2017 6:38

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí chystá zhruba stovku správních řízení. Netýkají se připravovaných voleb, ale většinou menších stran, jejich pochybení a porušení oznamovací povinnosti, jak hospodaří. ČTK to řekl člen vedení úřadu Tomáš Hudeček.

Úřad pro dohled nad politickými stranami chystá 100 řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podle něj hrozí sankce až do 200 000 korun. Na chystaná správní řízení upozornil server irozhlas.cz, podle kterého strany a hnutí ani přes opakované výzvy nedodaly úřadu čísla transparentních účtů nebo odkaz na webovou stránku s financováním.

Zatím není jasné, kdy úřad správní řízení zahájí. „Potřebujeme si celý proces připravit, nicméně lze potvrdit, že se chystaná správní řízení týkají zhruba stovky subjektů. Většinou jsou to menší strany, které nemají aparát a neuvědomily si změny, které přinesl zákon,“ řekl Hudeček. Doplnil, že možná pochybení zjistil úřad sám vlastní kontrolní činností.

Další člen vedení úřadu František Sivera irozhlasu.cz řekl, že se úřad zaměřuje na zvláštní účty a subjekty, které je úřadu nedodaly. Jde podle něj o strany, které fungují, ale úřadu nesdělily zvláštní účty a prolinky na financování.

Povinnost zřídit zvláštní transparentní účet a oznámit webovou stránku s možností dohledat na ní údaje o financování vyplývá ze zákona od letošního roku. Za nesplnění hrozí sankce až 200 000 korun. Na účtu se shromaždují příspěvky od státu i dárců. Strany mají také povinnost vést účet pro výplaty zaměstnanců, pro ostatní výdaje a volební účet, který zahrnuje výdaje na volební kampaň.

Podle irozhlasu.cz zaslalo úřadu povinné údaje asi 70 stran a hnutí, u Ministerstva vnitra je jich přihlášeno 210. Úřad vznikl letos v Brně. Jeho úkolem je kontrola financování politických stran a hnutí, což dosud dělá kontrolní výbor Sněmovny. Úřad od něj agendu postupně převezme. Bude hlídat i dodržování stanovených horních hranic nákladů volebních kampaní. U sněmovních voleb je to 90 milionů korun. V září úřad nabere poslední zaměstnance, včetně pětičlenného vedení jich bude celkem 17. Úřad nedávno zahájil první dvě správní řízení v souvislosti s podzimními sněmovními volbami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

13:51 To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

Aktivisté z Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) už jsou zase na scéně. Tentokrát drží hlad…