Úřad pro ochranu osobních údajů chrání občany před institucemi

19.03.2014 11:20 | Zprávy
autor: red

„Práce Úřadu pro ochranu osobních údajů nespočívá pouze ve vyřizování jednotlivých stížností občanů. Úřad se soustřeďuje také na problémy, které souvisejí například s velkými databázemi, jejichž chod nemůže jednotlivý občan ovlivnit, přesto se takové databáze dotýkají jeho svobody,“ vysvětluje význam Úřadu pro ochranu osobních údajů jeho předseda RNDr. Igor Němec.

Úřad pro ochranu osobních údajů chrání občany před institucemi
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

„Například to souvisí s právem rozhodovat sám o sobě, o tom, co ze svého soukromí chci vyměnit za určitou službu, která mi bude poskytnuta. Stále se opakují stížnosti, odkud získala ta či ona společnost moje osobní údaje nebo já si nepřeju, abych byl oslovován,“ zmiňuje Igor Němec v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vznikl na základě zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů v roce 2000. Jeho základním posláním je garantovat to, že ustavení zmíněného zákona budou dodržována, a porušení zákonných ustanovení postihovat.

V čele Úřadu stojí předseda, který je jmenován (a případně odvoláván) prezidentem republiky na návrh Senátu na nejdéle dvě po sobě jdoucí pětiletá období. Od srpna 2005 stojí v čele ÚOOÚ RNDr. Igor Němec, druhé funkční období mu končí v příštím roce.

Kontrolní činnost za ÚOOÚ vykonávají inspektoři a pověření pracovníci. Inspektoři jsou rovněž jmenováni (a případně odvoláváni) prezidentem republiky na návrh Senátu, v tomto případě na 10 let a může se tak stát i opakovaně.

Maximální výše pokuty za po porušení zákona o ochraně osobních údajů je 10 mil. Kč. Nejvyšší dosud udělená pokuta ÚOOÚ byla 2,5 mil. jedné bankovní instituci. Tomu, kdo při kontrole neposkytne součinnost, hrozí pokuta 25 000 Kč, a to i opakovaně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

ČT vymáhá poplatky od neregistrovaných

Česká televize aktuálně rozesílá sdělení, kterým nutí občany, kteří stále nejsou registrováni jako její poplatníci, k přihlášení do evidence poplatníků ČT – tedy i ty občany, kteří nevlastní televizor, ale třeba jen mobilní telefon. ČT získává adresy neregistrovaných občanů porovnáváním seznamů odb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Údiv na tiskovce v Kyjevě. Kvůli Kundrovi z Respektu

13:44 Údiv na tiskovce v Kyjevě. Kvůli Kundrovi z Respektu

Český a ukrajinský ministr zahraničí vystupovali na tiskové konferenci v Kyjevě v souladu a s vírou,…