Ústavní právník: Když se Zeman rozhodne vyhodit Nečase...

04.02.2013 7:23

Právník Jan Kysela v Lidových novinách polemizuje s názorem svého kolegy Jana Kudrny, který připustil, že po změně způsobu prezidentské volby bude třeba uvažovat o nové rovnováze mezi prezidentem a vládou. Na základě toho Kudrna připustil možnost, o které se mluvilo v posledních dnech, že by prezident mohl o své vůli odvolat premiéra, a s ním celou vládu.

Ústavní právník: Když se Zeman rozhodne vyhodit Nečase...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

Anketa

Má Zeman jako první prezident v dějinách odvolat o své vůli vládu?

87%
13%
hlasovalo: 14127 lidí

Kysela k tomu namítá, že politické systémy se vymezují ne na základě textů Ústav, ale praxe. O to, zda ČR je parlamentní demokracií, se prý pochybovalo již předtím, než byla nastolena přímá volba, která podle Kudrny nastolila „novou rovnováhu“.

Důvodem byla silná osobnost prezidenta Václava Klause, který se zcela míjel s umírněným pojetím prezidenta v parlamentním systému. A když měl proti sobě slabého premiéra, třeba aférami zmítaného Stanislava Grosse, byl dominantním hráčem české politiky, bez ohledu na to, co se píše v Ústavě.

Aby prezident z vlastního rozhodnutí odvolal vládu, to dnes není možné ani ve Francii s přímo voleným prezidentem a systémem označovaným jako „poloprezidentský“. Pokud by se tak stalo, tak jen proto, že by silný prezident Miloš Zeman prosadil svou vůli proti slabému premiéru Nečasovi. Je klidně možné, že se naše země posune k poloprezidentskému systému. Ale to nezáleží na tom, co se píše v Ústavě, ale na síle osobnosti nového prezidenta.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …