Ústavní soudci by mohli pobírat doživotní rentu, kolem 35 tisíc

24.06.2014 21:28

Nejen prezidenti, ale i ústavní soudci by mohli mít nárok na doživotní rentu. Tento zákon v úterý podepsali poslanci – vláda o něm bude jednat v létě. Soudci by podle něj mohli pobírat třetinu původního platu, což znamená přibližně 35 tisíc korun hrubého.

Ústavní soudci by mohli pobírat doživotní rentu, kolem 35 tisíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Ústavního soudu v Brně

Nově by ústavní soudci pobírali doživotně třetinu svého původního platu. Nyní mají důchod jako běžní občané, vysloužilá soudkyně Eva Zarembová například pobírá 15 tisíc korun měsíčně. "K tomu, abych pořizovala odbornou literaturu, tak na to ze svého důchodu opravdu nedosáhnu, takže si musím sahat na úspory," uvedla pro ČT.

Poslanecký návrh podporuje i šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský. "Myslím si, že výsluhový příspěvek, který dnes mají všichni příslušníci všech typů ozbrojených složek, by měli mít i ústavní funkcionáři a nepochybně jsou mezi nimi soudci ústavního soudu," míní.

Renta by nebyla zadarmo

Doživotní rentu by ale nedostávali zadarmo, museli by působit jako poradci u Ústavního soudu. "A za to by měli i tuto měsíční odměnu," přiblížil místopředseda ústavně-právního výboru Jan Chvojka. Soudci by také museli být ve funkci alespoň pět let, museli by být v důchodovém věku a nesměli by si přivydělávat ve státní ani soukám sféře.

Návrh má zatím kromě soudců podporu i u ministerstva spravedlnosti. Potřeba by byly tři miliony korun navíc, ty prý ministryně Helena Válková sežene. "Rozhodně zvednu ruku pro, protože si myslím, že ústavní soudce je taková funkce, která si zaslouží zajištění," řekla Válková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…