Ústup VV pokračuje. Neprojde jim zrušení anonymních akcií

23.6.2010 1:36 odp.

Tolik toho nováček parlamentní scény před volbami nasliboval. Podle Aktuálně.cz ustupují Věci veřejné i od své vlajkové lodi, jíž byl boj s korupcí.

Ústup VV pokračuje. Neprojde jim zrušení anonymních akcií

Protikorupční kapitolu svého programu začínaly Věci veřejné větou „Prosazujeme zákaz zadávání veřejných zakázek firmám s neznámou vlastnickou strukturou a zrušení akcie na dodavatele". Listinné akcie na doručitele totiž neumožňují určit majitele firmy, protože vlastníkem je podle zákona člověk, který akcie právě drží v ruce.

To v sobě nese riziko v případě, kdy se anonymní majitelé ucházejí o veřejné zakázky včetně evropských. Případy Viamontu, Navatypu, Haguessu a dalších firem přitom varovaly veřejnost, že z úkrytu anonymních firem mohou veřejné peníze čerpat ti, kdo je rozdělují. Věci veřejné ale teď se svým požadavkem narazily u ODS i TOP 09. „Akcie na doručitele se budou pravděpodobně řešit na K9," připustila možné potíže místopředsedkyně VV Lenka Andrýsová.

Vlastník může s akciemi poslat na úřad „bílého koně"

Podle zjištění Aktuálně.cz ustoupily Věci veřejné ze svého požadavku při jednání koaličního týmu, který plánuje boj s korupcí. „Našli jsme jiné řešení," poznamenal bývalý náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který v komisi zastupuje ODS. Ústup připouští i Andrýsová: „Problematiku akcií na doručitele jsme však řešili pouze z pohledu zákona o veřejných zakázkách."

Nejmenší parlamentní strana se spokojila s formulací, podle níž stačí předpis, že se o veřejné zakázky nesmějí ucházet firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Podle odborníků bude požadavek na zprůhlednění akciové společnosti splněn už tím, že majitel přinese v ruce akcie na úřad. Nelze ale zabránit tomu, aby korupční politik neposlal na úřad s akciemi nastrčenou figurku.

TOP 09 považuje okamžité zrušení akcií za nesmysl

Andrýsová odmítá, že by Věci veřejné od slibu ustoupily, protože chtějí o zrušení akcií na doručitele jednat v odborném týmu pro podnikání. „Zatím nikdo nic nevznesl," upozornil místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek, který v komisi zasedá. Odborný tým pro podnikání ale podle jeho slov neřeší, jak mohou akcie na doručitele ovlivnit korupci, ale zda neslouží daňovým únikům.

Podle Drábka je ale okamžité zrušení akcií nesmysl, stejně tak nepůjde snadno zavést povinnost zapisovat převody akcií. „Takové opatření není možné vytrhnout z kontextu. Přitom se musí otevřít občanský i obchodní zákoník a padesát dalších zákonů," upozorňuje místopředseda TOP 09.

Související:

Bártu straší Řebíčkův přízrak. Žádá zrušení akcií na doručitele 

Vyjednávači VV, TOP 09 a ODS chystají revoluci v justici 

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

21:00 Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém mimořádném vydání pořadu Čau lidi vyjádřil mimo jiné k …