Útok na Miloše Zemana: Neuvěřitelná věc. Podívejte

19.02.2019 12:42

Světlo světa spatřila petice, ve které občané žádají vystěhování Miloše Zemana z Pražského hradu. Podle signatářů má staré sídlo českých králů a prezidentů patřit široké veřejnosti, nikoli Miloši Zemanovi.

Útok na Miloše Zemana: Neuvěřitelná věc. Podívejte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Několik desítek českých občanů podepsalo petici požadující vystěhování prezidenta Miloše Zemana. Proč? Protože Hrad býval sídlem panovníků, kteří získávali moc na základě Boží milosti, zatímco my už sto let máme demokratickou republiku, kde se ten či onen občan nestává prezidentem z vůle Boha, nýbrž z vůle občanů.

Anketa

Michael Kocáb naznačil, že Rusové mají na Zemana kompromitující archiválie. Myslíte, že má pravdu?

8%
92%
hlasovalo: 14188 lidí

„Byl sídlem toho, kdo maje stát, měl i Hrad a byl formálním a mnohdy i skutečným vlastníkem státu i Hradu. Postavení prezidenta však má mít zcela jiný charakter – podle T. G. Masaryka má být prezident primus inter pares, republikánská forma státu má zahrnovat i demokratizaci, tj. zrovnoprávnění všech účastníků republikánského života, včetně prezidenta státu. Přítomnost sídla prezidenta na Hradě přináší řadu zcela konkrétních problémů a komplikací, mj. pro obyvatele Prahy velmi znesnadňuje jinak zcela běžné propojení mezi Klárovem, Pohořelcem, Bruskou a Úvozem, protože při snaze o zcela běžný průchod je občan vystaven komplikované osobní prohlídce, která je nejenom časově velmi náročná, hlavně ale je krajně nedůstojná,“ stojí v doprovodném textu k petici, kterou podepsalo něco málo přes 50 lidí.

Signatáři mají pocit, že Pražský hrad by měl fungovat ve stejném režimu jako jiné české a moravské hrady. Ty jsou přístupné veřejnosti v několika vyhlídkových okruzích.

 „Z výše uvedených důvodů proto požadujeme, aby zákon č. 114/1993 Sb., o Kanceláři prezidenta republiky, byl v § 3 upraven tak, že prezident sídlí v jiných prostorách, než je Pražský hrad.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se v minulosti k podobným iniciativám již vyjadřoval a důrazně je odmítal. Vždy zdůrazňoval, že Hrad je symbolem české státnosti, vždy býval sídlem českých vladařů a později i prezidentů a v dnešní hodnotově často rozkolísané době je třeba uchovávat při životě tradice.

V diskusi pod peticí však lidé dávali za pravdu spíše zastáncům Zemanova vystěhování. „Krásně vyjádřeno, není co dodat. Snad jen, že po současném nájemníkovi, který si myslí, že je majitelem Hradu, bude potřeba udělat pořádný ordnung a hlavně vyvětrat,“ zdůraznil pan Jiří Čížek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

13:14 Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

Po dlouhé době poskytl Viktor Orbán rozhovor slovenským médiím, konkrétně Deníku Postoj. Mluvil hned…