Útoky na zdravotníky? Naprosto přes čáru, odsoudil ministr Hamáček

02.03.2021 16:00

Zdravotnický deník upozornil na nenávistné útoky, které míří na v současné době přetížené nemocnice a jejich personál. Veřejné výzvy k agresi vůči zdravotníkům se stále častěji objevují na dezinformačních webech i v řetězových emailech. Na svém Facebooku k nim vyzývá například i poslanec Lubomír Volný. „Stydím se za poslance Volného, který se snaží ze současné složité situace vytěžit jen svůj osobní prospěch,“ uvedl na svém Facebooku ministr vnitra Jan Hamáček.

Útoky na zdravotníky? Naprosto přes čáru, odsoudil ministr Hamáček
Foto: repro Facebook
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

„Útoky na zdravotníky jsou naprosto přes čáru! Tuto stránku sleduje přes 47 tisíc lidí, budu proto velmi rád, když budete článek sdílet. A to hlavně kvůli všem lidem ve zdravotnictví,“ napsal Jan Hamáček s odkazem na článek Zdravotnického deníku
 
 
Tisíce denně nově nakažených, velký příval pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, nedostatek lůžek a po fyzické i psychické stránce vyčerpaný personál. To je obraz dnešního zdravotnictví. „Zdravotníci se stali terčem frustrace a vzteku ze strany veřejnosti a jako katalyzátor nenávistných reakcí působí dezinformace, které se snadno a rychle šíří po sociálních sítích i v řetězových emailech,“ píše Zdravotnický deník.
 

Anketa

Nechali byste si píchnout vakcínu Sputnik V? (Ptáme se od 2.3.2021)

88%
12%
hlasovalo: 30273 lidí
V zahraničí již došlo i na výhružky smrtí nebo dokonce fyzická napadení zdravotníků právě v souvislosti s pandemií. V Česku zatím nedochází k osobním útokům na zdravotníky, těch virtuálních ale zažíváme mnoho. Jedná se například o dezinformace o tom, že „zdravotníci záměrně tají účinnou léčbu“ či „místo léčení lidí si namastí kapsy“.
 
Zdravotnický deník dále upozornil, že příkladem nenávistných útoků vůči zdravotníkům v českém prostředí je poslanec Lubomír Volný.
 
„Na svém facebookovém profilu doslovně napsal: „Pokud jste lékař na oddělení s C19 a nepoužíváte Isoprinosine nebo Iverketemin (pozn. redakce – správný název antiparazitika pro zvířata je ivermectin) nebo IV C (pozn. redakce – pravděpodobně infusní roztok vitamínu C), vědomě vraždíte.“ Následně také své příznivce vyzval, aby v případě, že jsou jejich blízcí hospitalizováni a léčeni, okamžitě reagovali a zasahovali do práce zdravotníků: „Můžete se bouřit, bojovat, křičet a klidně i vyhrožovat soudy!!! Ty informace jsou již VEŘEJNÉ a je povinností doktora je znát!!! Volejte policii, chtějte protokol o odmítnutí léčby, BOJUJTE!!!“ Na plénu poslanecké sněmovny při projednávání pandemického zákona pak tvrdil, že pacienti v nemocnicích „umírají z čistě ideologických důvodů“, což „on považuje za vraždu“. Opakovaně své fanoušky také vyzýval k tomu, aby si tyto léky obstarali a užívali sami, čímž ale fakticky riskují své zdraví.“
 
 
S tím hluboce nesouhlasí ministr vnitra Jan Hamáček, který se za poslance Volného stydí.
 
„Stydím se za poslance Volného, který se snaží ze současné složité situace vytěžit jen svůj osobní prospěch. Místo, aby lidi, kteří už rok pracují na své maximum, podpořil, tak je osočuje a obviňuje,“ napsal Hamáček.
 
„Já bych rád všem zdravotnicím a zdravotníkům za jejich práci moc poděkoval a vás prosím o to samé. Za svou každodenní dřinu si to zaslouží,“ uzavřel Hamáček. 
 
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci – Michael Kocáb a František Ringo Če…