Utrpení ve světě roste. Šéfové OSN a Červeného kříže se sešli a sepsali k tomu prohlášení

02.11.2015 18:37

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a prezident Mezinárodní komise Červeného kříže Peter Maurer vydali společné prohlášení, ve kterém varují před dopady současných konfliktů na životy běžných lidí. Je třeba začít jednat a zesílit naše snahy v boji s lidským utrpením.

Utrpení ve světě roste. Šéfové OSN a Červeného kříže se sešli a sepsali k tomu prohlášení
Foto: OSN
Popisek: OSN

Vrchní představitelé OSN a Červeného kříže vydali společné varování ohledně současné situace ve světě. Zdůrazňovali v něm důležitost mezinárodního humanitárního práva, které nás má ochránit před chaosem a nestabilitou.

Pan Ki-Mun a Peter Maurer apelují na všechny země, aby se snažily najít „udržitelná řešení konfliktů“ a provedly je. Země by podle nich měly dělat všechno pro dodržování práva a v případě jejich nedodržení podniknout vyšetřování a hnát viníky před spravedlnost.

„Odsoudit ty, kteří vážně porušují mezinárodní humanitární právo, například úmyslnými útoky na civilisty a civilní infrastruktury,“ uvádějí ve varování.

Připomínají také, že každý má mít přístup ke zdravotní a humanitární pomoci a země mají „ochraňovat a pomáhat vysídleným lidem a uprchlíkům, zatímco ti jsou na útěku před nejistotou, a pomoci jim najít dlouhodobé řešení a zároveň podporovat hostitelské země a komunity“.

Ve varování také stojí, že by se měly v obydlených oblastech přestat používat výbušniny.

Celý text zde.

„Málokdy jsme předtím byli svědky takového množství lidí v pohybu, tolika nerovnováhy, tolika utrpení,“ řekl Maurer. „V ozbrojených konfliktech v Afghánistánu, Iráku, Nigérii, Jižním Súdánu, Sýrii, Jemenu a jinde bojovníci pohrdají základními stavebními kameny lidskosti. Každý den slyšíme o civilistech, kteří jsou zabiti či zraněni v rámci porušování zcela základních pravidel mezinárodního humanitárního práva, a k tomu zcela beztrestně. Nerovnováha se šíří. Utrpení roste. Žádná země nezůstane netknutá.“

„Tváří v tvář této řvavé nelidskosti se jí svět postavil ve znepokojující paralýze,“ řekl Pan Ki-mun. „To bagatelizuje celý smysl bytí OSN. Svět musí znovu potvrdit svou lidskost a dodržet své závazky plynoucí z mezinárodního humanitárního práva. Dnes mluvíme jako jeden hlas a apelujeme na všechny státy, aby podnikly okamžité kroky k ulehčení vážné situace občanů.“

Dále připomněli, že jsme svědky největšího pohybu lidí od druhé světové války. „Konflikty se prodlužují, což znamená, že mnohé z vysídlených lidí čekají dlouhá léta daleko od domova."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…